Ugrás a tartalomhoz

Dilettantizmus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Atobot (vitalap | szerkesztései) 2019. október 19., 12:24-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (spam link jelölése, egyéb apróság)

A dilettáns (latin eredetű delectare, jelentése: "önmaga örömére") pejoratív kifejezés, amely egy olyan személyt jelöl, aki hozzá nem értő módon művel valamely művészeti vagy tudományágazatot. Mai pejoratív jelentésével szemben az itáliai reneszánszban a mecénás, műpártoló, műbarát, illetve amatőr, műkedvelő személyek jelölésére alkalmazták.[1] A mai értelemben vett dilettáns személyiségére jellemző az alázat és a kitartás hiánya, lelkesedése csak rövid ideig áll fent az adott művészeti vagy tudományos területtel szemben, majd mivel érdeklődése elhal, nem képes mélyebb szakértelemre szert tenni.[2]

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Dilettant című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

  1. Dilettáns. kislexikon.hu. (Hozzáférés: 2015. augusztus 15.) [Tiltott forrás?]
  2. Nagy Béla: Miért veszélyes dilettáns emberekkel dolgozni?, 2014. február 25. (Hozzáférés: 2015. augusztus 15.)