Ugrás a tartalomhoz

Cyber Stadium Series: Base Wars

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Shimarin (vitalap | szerkesztései) 2021. április 1., 02:11-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Fogadtatás)
Cyber Stadium Series: Base Wars
FejlesztőKonami
KiadóUltra Games
ZeneszerzőMacuo Sigemasza
Szumijama Tomoko
PlatformokNintendo Entertainment System
Kiadási dátum
  • US: 1991. június 6.
MűfajSport
JátékmódokEgy- és többjátékos
SablonWikidataSegítség

A Cyber Stadium Series: Base Wars (gyakran Base Wars vagy BaseWars alakban rövidítve) futurisztikus baseball-videójáték, melyet a Konami fejlesztett és jelentetett meg az Ultra Games leányvállalata alatt. A játék 1991. június 1-jén jelent meg Észak-Amerikában, kizárólag Nintendo Entertainment Systemre.[1] A Base Wars a 24. században játszódik, ahol a baseballcsapat-tulajdonosok belefáradtak az égbeszökő játékosbérekbe, ezért az emberi játékosaikat robotokkal váltották ki.[2]

Játékmenet

Általános játékmenet

Ugyan a játék megtartotta a baseball dobásból, ütésből, védekezésből és bázisfutásból adódó alapelemeit, azonban azokat verekedéssel egészítette ki. A játékban négy robotosztály kapott helyett, mindegyik egy-egy baseballposztra ideális;[3] egy hagyományos android-kiborg, egy lánctalpas robot, egy repülő drón, illetve egy motorkerékpár. A játékosok a mérkőzések után kapott pénzből fejlettebb fegyverekkel feljavíthatják, illetve ki is javíthatják a robotjaikat.[2]

Verekedés

Ugyan a verekedés ritkán fordul elő a hagyományos baseballban, azonban a Base Warsban azok a játék szerves részét képezi. Mindegyik kétséges kimenetelű kiejtés vagy kikényszerítés verekedésbe torkollik. A futó és az azt megérintő robot harca oldalnézetből zajlik. A harc végeredménye befolyásolja, hogy a futó biztonságban van vagy kiesett. A védők teljes energiacsíkkal kezdik meg a mérkőzéseket, míg a bázisfutók energiáját közvetlenül a bázisok között megtett táv befolyásolja.

A robotok nem csak a verekedések vagy ledobások során veszíthetnek az energiapontjaikból, hanem „lézerkarddal” vagy a „lézerágyuval” történő támadásokkal is, habár ezekkel nem veszíthetik el az összes energiájukat. Abban az esetben amikor egy robot az összes energiapontját elveszítette, akkor felrobban és a csapata eggyel kevesebb taggal folytatja a mérkőzést. Ha egy csapat három robotot elveszt, akkor a mérkőzést is elbukja, így a játékosok kizárólag verekedéssel is nyerhetnek Base Wars-játékokat.[4]

Csapatok

A Base Warsban tizennégy csapat szerepel, ebből tizenkettő egy-egy várost képvisel, míg kettő személyre szabható „szerkesztett csapat”; az egyik „lézerágyukat”, míg a másik „lézerkardokat” használ. A játékosok mindkettő csapat összes posztjára négy robottípust oszthatnak be: kiborg, drón, motorkerékpár vagy lánctalpas.

Fogadtatás

Az Entertainment Weekly B- értékelést adott a játékra, legfőbb negatívumként kiemelve, hogy a játék túlságosan hasonlít a tipikus baseballjátékokhoz; nem használja ki a sci-fi témában rejlő potenciált.[7] Az Electronic Gaming Monthly négy írója 7,75/10-es átlagpontszámra értékelte a játékot, pozitívan összehasonlítva azt a Cyberballal, valamint a többjátékos módját, a változatosságát és a csiszoltságát is mind kiemelték.[6] 2014-ben a Game Informer „a szó legjobb értelmében rendkívül bizarr” játékot a második legfurcsább sportjátéknak nevezte.[4] A Nintendo Power a négy 1–5-ig terjedő skáláján („grafika és hang", „irányítás”, „kihívás” és „téma és szórakoztatás”) 3,275-ös átlagpontszámot adott a játékra.[8]

Kapcsolódó szócikkek

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Cyber Stadium Series—Base Wars című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

  1. (2007. október) „Retro Review of Base Wars”. Game Informer (174), 134. o, Kiadó: GameStop.  
  2. a b Plasket, Michael: Base Wars (angol nyelven). Hardcore Gaming 101 , 2011. február 28. (Hozzáférés: 2020. május 31.)
  3. (1991. július 1.) „ACE Games News” (angol nyelven). ACE, London (46), 7–10. o. ISSN 0954-8076.  
  4. a b Federspiel, Isaac (2014. február 5.). „Top 10 Weird Sports Games” (angol nyelven). Game Informer. [2019. augusztus 24-i dátummal az eredetiből archiválva]. ISSN 1067-6392. (Hozzáférés: 2020. június 28.)  
  5. https://web.archive.org/web/20191209015431/https://www.gamerankings.com/nes/587110-cyber-stadium-series-base-wars/index.html
  6. a b (1991. július 1.) „Review Crew” (angol nyelven). Electronic Gaming Monthly 4 (7), 18–26. o. ISSN 1058-918X.  
  7. a b Strauss, Bob: Cyber Stadium Series: Base Wars (angol nyelven). Entertainment Weekly. Meredith Corporation, 1991. június 21. (Hozzáférés: 2020. május 31.)
  8. a b (1991. április 1.) „Now Playing” (angol nyelven). Nintendo Power, Redmond (Washington) 23, 87–91. o, Kiadó: Arakava Minoru. ISSN 1041-9551.