Ugrás a tartalomhoz

Csehsüvegboltozat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2019. április 13., 22:23-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta14))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Csehsüvegboltozat

A csehsüvegboltozat gömbsüvegből származtatott boltozatforma. A süvegből lemetszik az alapkörébe írható, tetszőleges méretű négyszög vagy egyéb sokszög oldalaira állított síkokon kívül eső részeket.

Hasonlít a csehboltozatra, de a sarokpontok az alapkörön (alapellipszisen) belül helyezkednek el. Ezért a sarokpontok fölé nagyobb kupola, forgási ellipszoid kerül, így a csehsüvegboltozat felülete a csehboltozaténál laposabb, és ezért jobban megfelel a hosszúkás közbülső helyiségek lefedésére.

A gömbből származtatott csehsüvegboltozat homlokívei körszeletek; magasságuk a csehboltozaténál jóval kisebb. Szabályos és szabálytalan négy- vagy sokszögű terek lefedésére egyaránt alkalmas. A barokk építészet általánosan alkalmazott fedőszerkezete, mert egymás melletti terek, illetve térszakaszok fölött sorozatosan, mintadeszkázat nélkül építhető.

További információk[szerkesztés]