Bánhidai szlovák ház
A bánhidai szlovák ház egy helytörténeti, nemzetiségi intézmény Bánhidán, Tatabánya szlovákok által lakott részén. 2006 október 29-én adták át ezt a 19. századi iskolából átalakított épületet, nem messze a Szent Mihály-templomtól.
Története
[szerkesztés]Az épület a 20. század hatvanas éveinek közepéig működött iskolaként, ezután a tatabányai múzeum [1] létesített benne iskolatörténeti kiállítást. A múzeumot az 1990-es évekbe bezárták, és az épület a megyei önkormányzat tulajdonába került. 2005-ben dr. Németh Imre és Izingné Pruzsina Rózsa kezdeményezésére - egy néprajzi, helytörténeti kiállítás létrehozásának céljával - a település önkormányzata megvásárolta az ingatlant. A Bánhidai Szlovák Önkormányzat [2][halott link] a helyi lakosság bevonásával felújíttatta az épületet, és múzeumot létesített. A házat 2006. október 26-án ünnepélyes keretek között nyitották meg.
Leírása
[szerkesztés]A kiállítás két tágas helyiségben látható. Az elsőben a régi időkből származó, témakör szerinti, konyhára és szobára osztott háztartási tárgyakat helyeztek el. A paravánokon a szlovák elődök életét bemutató fényképgyűjtemény tekinthető meg. A második helyiség Hlogyik István kovács munkáit mutatja be. Az udvarban a mezőgazdaság tárgyi eszközeit ismertető fából készített pajta áll.
Irodalom
[szerkesztés]- Juraj Ando/ Andó György: Slovenské národopisné zbierky v Maďarsku / Szlovák néprajzi gyűjtemények Magyarországon. Legatum, 2009 Budapest - Békéscsaba ISBN 978-963-06-7518-5
Galéria
[szerkesztés]-
A szlovák ház bejárata
-
Konyha részlet
-
Menyasszony és vőlegény, a menyasszonyon jellegzetes főkötő a grgola
-
Szent sarok
-
Szoba részlet rokkával (kollovrat)
-
Paholek=Csizmahúzó
-
Bölcső
-
Vizespad