Barr-test

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést KobeatBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2018. március 30., 07:55-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Helyesírási javítás kézi ellenőrzéssel: X kromoszóma → X-kromoszóma (WP:BÜ), apróbb javítások AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A Barr-test ivari kromatinrög. A korai embrionális fejlődés során a nőkben az egyik X-kromoszóma inaktiválódik, majd egy kicsi, tömör kromatinszemcsét alkot. Ez a kromatinszemcse kitapad a sejtmag hártyájához és optikai mikroszkóppal azonosítható.

Jelentősége abban van, hogy ezen egyszerű módszerrel ivari kromoszómákat érintő számbeli eltérések humán kariogram készítése nélkül, a legegyszerűbb laboratóriumban is kimutathatók. Természetesen a módszer nem tekinthető a diagnózis szempontjából kizárólagosnak, az eredményt meg kell erősíteni humán kariogram készítésével. A bizonytalanság abból fakad, hogy egyrészt összetéveszthető más struktúrákkal, másrészt a magot megfelelő síkban kell vágni, hogy éppen abba essen a kromatinrög, mely vágás persze véletlenszerűen történik.

A maghártyához kitapadó kromatinrögöt nevezik dobverőnek is, ha vérkenetet vizsgálunk, mivel a neutrofil granulocitákban dobverőhöz hasonló alakot vesz fel. Innen a könnyű azonosítás.

Lásd még[szerkesztés]