Ugrás a tartalomhoz

Tigréi háború

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 154.109.8.167 (vitalap) 2021. február 10., 16:10-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
2020-as felkelés Tigray tartományban
Szeparatizmus Etiópiában
Tigray szövetségi állam elhelyezkedése Etiópiában
Tigray szövetségi állam elhelyezkedése Etiópiában
Dátum2020. november 4. –
HelyszínTigré (szövetségi állam), Etiópia
Casus belliA tigréi regionális választások illegálissá nyilvánítása az etióp kormány részéről
Eredményaktív
Terület-
változások
Az etióp hadsereg benyomult a tartomány területére és ostrom alá vette a tigréi fővárost, Mekellét
Harcoló felek
Etiópia Eritrea (vitatott)[1] Tigré tartomány
Parancsnokok

Abij Ahmed

D. Gebremichael
Haderők
138 000 [2]
A támadásban jelenleg a 4., 5., 7., és 8. gépesített hadosztályok, valamint a 11., 20., 23. és 31. számú zászlóaljak vesznek részt [3]
<250 000 [4]
Veszteségek
Az etióp hadsereg 21. gépesített hadosztálya (tigrinya állítás, nov.24.) [5]4770 (etióp állítás, nov.11.) [7]
A Wikimédia Commons tartalmaz Tigréi háború témájú médiaállományokat.

A 2020-as felkelés Tigré tartományban aktív fegyveres konfliktus Etiópia északi részén. A tigréi kormánypárt, a Tigré Népi Felszabadítási Front (TPLF) és az etióp kormányzat közötti konfliktus 2020. november 4-én eszkalálódott polgárháborúvá, amikor a tigrinya párt egyoldalúan kikiáltotta a tartomány elszakadását Etiópiától.[8][9]

Háttér

A válság gyökere Abij Ahmed etióp miniszterelnök centralizációs törekvései. A TPLF gerillahadseregével az 1990-es évek elején nagy szerepet játszott a kommunista, szovjetbarát etióp rezsim, a Derg megbuktatásában. Az ezt követő átmeneti időszakban a lakosság alig 6%-át kitevő tigrinya népcsoport tagjai szerezték meg az új kormányzat legfontosabb pozícióit és az ország elitjévé váltak. Amikor a régi tartományok rendszerét helyett etnikai alapú szövetségi államok váltották fel, Tigréhez amhara és oromó lakosságú területeket is csatoltak. Az egyes nemzetiségek pártjai az EPRDF elnevezésű formációban tömörültek, amelynek vezetője a tigrinya vezető, Debretsion Gebremichael lett. 2018-ban azonban egy politikai válságot követően új miniszterelnök, az oromó nemzetiségű Abij Ahmed került hatalomra, aki számos ponton megsértette a tigrinya elit érdekeit, amikor a vezető poziciókba új, a többségi amhara és oromó népcsoportból származó politikusokat ültetett és békét kötött az ősi rivális (egyébként ugyanúgy tigrinyák által vezetett) Eritreával, amiért béke-Nobeldíjat is kapott. Debretsion Gebremichael továbbra is Tigré miniszterelnöke (fő-adminisztrátora) maradt és az utóbbi években nem látszott jele a konfliktus eszkalálódásának, bár Tigré állam megerősítette a közvetlenül a szövetségi állam alá tartozó milíciát és rendőrséget. A helyzet 2020 augusztusában feszült pattanásig, amikor a kiírt tartományi választásokat a szövetségi kormány a COVID-19 járványra való tekintettel elnapolta, azonban Tigrében ennek ellenére is megtartották a szavazást, amelyen a TPLF győzedelmeskedett.[10][11][12]

A háború kezdete

Amikor a központi kormányzat illegitimmé nyilvánította a voksolás eredményét, Tigré vezetője, Debretsion Gebremichael az összegyűlt tömeg előtt Mekellében kikiáltotta a szövetségi állam függetlennéválását Etiópiától. A TPLF milicistái egy gyors és váratlan hadművelettel elfoglalták a kormány katonai bázisait, az etióp hadsereg tigrinya egységei átálltak a felkelés oldalára, így jelenleg Tigré hadsereg mintegy 250 000, afrikai viszonyok között jól felszerelt harcost tudhat soraiban. A támadásokra válaszul az etióp kormány lezárta az internetet és az egyéb komunikációs csatornákat a szövetségi állam területén és hadműveletet indítottak a lázadók ellen amely során ostrom alá vették a regionális fővárost, Mekellét is.[13][14][15]

Jegyzetek

  1. Mind Etiópia, mind Eritrea tagadja az ország háborús részvételét, míg Tigré azt állítja, a két ország közösen rohanja le a tartományt. Nemzetközi megfigyelők beszámoltak kisebb összecsapásokról a határ mentén a tigré és az eritreai erők között.
  2. Macrotrends.net: Az etióp hadsereg mérete
  3. Ethiopia says Northern Command is counterattacking Tigray rebels
  4. Mandiner.hu: Kitört a polgárháború Etiópiában
  5. Reuters: Tigrayans accused of massacre in Ethiopia war, both sides claim advances
  6. Reuters: Ethiopia commission says Tigray youth group killed 600 civilians in Nov 9 attack
  7. Ethiopia: 550 rebels dead as Tigray offensive continues
  8. Kitört a polgárháború Etiópiában | Mandiner (magyar nyelven). mandiner.hu. (Hozzáférés: 2020. november 28.)
  9. Etiópiából százezrek menekülnek, kitörhet a polgárháború (magyar nyelven). Magyar Nemzet. (Hozzáférés: 2020. november 28.)
  10. Szilágyi, Károly: Miért tört ki polgárháború Etiópiában? (magyar nyelven). euronews, 2020. november 26. (Hozzáférés: 2020. november 28.)
  11. Márton, Bede: Polgárháború friss Nobel-békedíjjal. 444, 2020. november 10. (Hozzáférés: 2020. november 28.)
  12. Bálint, Somkuti: Kitört a polgárháború Etiópiában (magyar nyelven). index.hu, 2020. november 10. (Hozzáférés: 2020. november 28.)
  13. Zrt, HVG Kiadó: Offenzívát indított az etióp hadsereg Tigré fővárosáért (magyar nyelven). hvg.hu, 2020. november 26. (Hozzáférés: 2020. november 28.)
  14. Admin: TPLF Chair Announces Intentions to Declare Independence if Campaign Against Tigray Persists. Madote. (Hozzáférés: 2020. november 28.)
  15. Ethiopia says Northern Command is counterattacking Tigray rebels (angol nyelven). Janes.com. (Hozzáférés: 2020. november 28.)