1914-1918-online

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Dudva (vitalap | szerkesztései) 2020. november 23., 20:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (−Kategória:Első világháború; +Kategória:Az első világháború a művészetben (a HotCattel))
1914-1918-online
Vállalkozás típusa
Oldal típusa
Elérhető nyelv(ek)angol
Alapítva2014
FőszerkesztőOliver Janz
URLencyclopedia.1914-1918-online.net/home.html

1914-1918-online. International Encyclopedia of the First World War  egy nemzetközi az első világháború (1914-1918) témakörét feldolgozó angol nyelvű online enciklopédia, ami 2014 október 8-a óta hivatalos online verzióban is elérhető online és a világ legnagyobb ilyen típusú kutatási hálózatának számít. A történelemtudományi szerkesztőség (Semantic MediaWiki)-n alapul.

A számos nemzetközi partner (többek közt: a londoni, moszkvai, párizsi, római, és varsói Deutsche Historischen Institut és az isztambuli Orient-Institut) által támogatott digitális, tudományos referenciamunka létrehozását a Freie Universität Berlin (FU Berlin) és a müncheni Bayerische Staatsbibliothek kezdeményezte a háború 1914-es kitörésének 100. évfordulóját megelőzően. 2011-től 2015-ig a Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) milliós összeggel támogatta ezt a kezdeményezést. 2016 óta az „Open Encyclopedia System“ támogatja, ami a DFG-hez kapcsolódik.

A projekt vezetői Oliver Janz, a Friedrich Meinecke Intézet (FMI) modern történelem professzora, Nicolas Apostolopoulos, a Digitális Rendszerek Központjának (CeDiS) igazgatója (mindketten a Freie Universität Berlin alkalmazottjai), valamint Gregor Horstkemper a Bayerische Staatsbibliothek elektronikus publikációkkal foglalkozó központjából.(ZEP).

A projekt célja az első világháborúval kapcsolatos új globális kutatásokhoz való ingyenes hozzáférés, több nézőpont biztosítása a tudományos közösség és az érdeklődő közvélemény számára egyaránt. A hozzávetőleg 1500 bejegyzést tartalmazó folyamatban lévő projekten majd ezer szakértő több mint 50 országból dolgozik. A tartalmakat a Creative Commons licenc (CC BY-NC-ND 3.0) alapján publikálják. Az idézhető és Digital Object Identifier (DOI)-vel ellátott szövegeket szakértői felülvizsgálatnak vetik alá (double blind). Az 1914-1918-online több régióra és témára osztható; a keresési és navigációs lehetőségeken keresztül (szűrők, névjegyzék, idővonal ) képekkel, térképekkel, stb.ellátott cikkekre kereshetünk. Hálózatok és kapcsolódási pontok vannak más adatbázisokkal és információs rendszerekkel, mint például az Europeana 1914-1918, a CENDARI, a WorldCat és a Zotero.

A szerkesztőbizottság hét általános szerkesztőből áll (Ute Daniel, Peter Gatrell, Oliver Janz, Heather Jones, Jennifer Keene, Alan Kramer és Bill Nasson) és számos szekció-szerkesztőből, valamint a mintegy 100 külsős szakértőből. A tanácsadói Editorial Advisory Boardba a következő tudósok tartoznak: Annette Becker, Jürgen Danyel, Josef Ehmer, Gudrun Gersmann, Antonio Gibelli, Gerhard Hirschfeld, John Horne, Jürgen Kocka, Gerd Krumeich, Jürgen Osterhammel, Hew Strachan, Jay Winter és Erik-Jan Zürcher.

2015-ben a projektet az American Library Association Legjobb történelmi anyagok éves listája-ba („Annual list of Best Historical Materials“) szavazták, és 2015-ben a vezető és a projektcsapat a referenciamunkáért a Berliner Digital Humanities Preis (2. Preis)-t is megkapta.