Szerkesztő:Firefly8416/piszkozat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Silarus folyó menti csata
Spartacus bukása
Spartacus bukása

KonfliktusHarmadik rabszolgaháború
Időponti. e. 71
HelyszínSele folyó közelében
EredményDöntő római győzelem a rabszolgasereg felett.
Szemben álló felek
Római birodalom
Fellázadt rabszolgák
Parancsnokok
Marcus Licinius Crassus
Spartacus
Szemben álló erők
32 ezer fő

8 római légió

4 konzuli légió
Körülbelül 50 ezer fő
Veszteségek
1000 katona, de talán több is
36 ezer halott

6 ezer rabszolgát később feszítettek keresztre

5 ezer elmenekülő rabszolgát Pompeius serege ölt meg

A Silarus folyó menti csata a Római birodalom és az ellene fellázadt rabszolgaseregek háborújának utolsó jelentős csatája volt i. e. 71-ben. A Spartacus által vezetett felkelők döntő vereséget szenvedtek Crassus légióitól, aki ezzel sikeresen lezárta a Harmadik rabszolgaháborút, és hozzásegítette Rómát a győzelemhez.

Előzmények[szerkesztés]

Miután Crassus egy fal megépítésével megakadályozta Spartacust és seregét a szökésben, légiói nem támadták meg a felkelőket, amellyel azonban a római hadvezér kivívta Róma szenátorinak haragját. A Szenátus hazahívta Pompeiust Hispániából és Lucullus is megszakította a VI. Mithridatész pontoszi király ellen vezetett hadjáratát, így a korábban légiók hiányában szenvedő Róma teljes figyelmét a felkelésre fordíthatta. A szenátus felajánlotta Crassusnak, hogy várja be Pompeius seregét, ám a birodalom egyik leggazdagabb embere nem kívánta megosztani a dicsőséget politikai ellenfelével, ezért fokozta a nyomást a rabszolgaseregen. Spartacus végül, ha jelentős veszteségeket is szenvedve, de áttört az ellenség vonalán, majd megmaradt követőivel Brundisium felé menekült, abban bízva, hogy a tengerparton további esélye lesz elhagyni Itália partjait, ám Lucania mellett a rómaiak feltartóztatták.

A csata[szerkesztés]

Noha Spartacus sokáig megpróbálta elkerülni azt, hogy szemtől-szembe szálljon harcba a felállt római légiókkal, Pompeius közeledése miatt nem volt más választása, mint hogy összecsapjon Crassus hadseregével. Crassus, aki félt, hogy az utolsó pillanatban elveszíti a győzelem lehetőségét riválisa miatt, egészen közel táborozott le embereivel a rabszolgákhoz, majd parancsba adta, hogy a katonák ássanak árkot a csatatéren. Az árokba a rabszolgák is beugrottak, így hamarosan öldöklő harc bontakozott ki, s miután mindkét oldalhoz friss emberek csatlakoztak, Spartacus az általános támadás mellett döntött. Előhozatta lovát, majd serege előtt megölte, mondván, ha aznap győzelmet aratnak, számtalan másik lovat zsákmányolnak, de ha veszítenek, nem lesz rájuk szükségük. Ezt követően a rabszolgák nekitámadtak a római légióknak.

Spartacus halála[szerkesztés]

Appianosz, a görög történetíró szerint a trák vezér bátran vetette bele magát a hosszú és véres csatába, Plutarkhosz szerint számtalan katona mellett két Centuriót is megölt, miközben Crassust kereste a harcmezőn. Később azonban súlyosan megsérült a lábán, így kénytelen volt térdre ereszkedni, ám ekkor sem volt hajlandó visszavonulni a harcból. A pajzsát maga előtt tartva védekezett és mielőtt az őt körülvevő római katonák megölték volna, még több legionáriust is levágott. Pusztulását minden jelentős ókori történetíró megerősítette, ám holttestét sohasem találták meg a csatamezőn.

A csata utóélete[szerkesztés]

Győzelme után Crassus körülbelül 6 ezer elfogott rabszolgát feszíttetett keresztre Róma délre vezető útjain, 5 ezer felkelő azonban elmenekült, őket később a megérkező Pompeius serege verte szét. Noha Crassus végül győzelmet aratott, kivárásra játszó taktikája nem nyerte el a szenátus tetszését, s a háború lezártával a menekülőkön rajtaütő Pompeiust ünnepelték meg, mint Róma megmentőjét. Crassus jóval kisebb ovációban részesült, amely elmélyítette a két hadvezér közötti rivalizálást.

Lásd még[szerkesztés]

Első triumvirátus

Forrás[szerkesztés]