Szerkesztő:Dezső László/Készülő cikkek/Osztott (családi) termelés
Olyan termelési mód, amely nem centralizált, hanem szétosztott (a magánszférában: családi).
Történet
[szerkesztés]Története azért tanulságos, mert a jelenkori paradigmaváltás egyik meghatározó oka pontosan az, hogy néhány dologgal - pl. a centralizált termeléssel - túlzásba vittük a "fejlődést", zsákutcába kerültünk ... és a jelenben konzervatív módon 'vissza kell tolatnunk a zsákutcából'.
A múlt
[szerkesztés]Már a római birodalomban is felismerték a centralizált termelés gazdasági előnyeit, megkülönböztetve az "officia"-t a "fabrica"-tól (az előbbi azonos tevékenységű iparosokat, az utóbbi már termelési vertikumot tartalmazott).
A középkor eredeti tőkefelhalmozási korában hallatlan mennyiségű munkaerő özönlött a városokba, kikényszerítve az iparosítást, de a gazdasági előny további hajtóerőt jelentett.
Az ipari forradalom alatt először a kőszén, majd a kőolaj és földgáz kitermelése adott óriási lökést a termelés centralizálásának ... miközben egyre nagyobb munkanélküli-tömegek keletkeztek.
A jelen: a globális felmelegedés megakadályozása
[szerkesztés]Napjainkra[1] már a centralizált termelés egyre inkább lehetetlenné válik. A profit, mint centralizálási indíték minimalizálási irányt vesz ... és a környezetvédelem válik mindent elsöprő jelentőségűvé[2].
Külön figyelmet érdemel a közmű-ideológia teljes erkölcsi elavulása: semmilyen közmű nem szennyezheti tovább a környezetet, át kell adja a helyt a környezet igényeit sokkal jobban figyelembe vevő osztott "közműveknek".
Fajtái
[szerkesztés]Osztott (családi) biometán-termelés
[szerkesztés]...
Osztott (családi) energia-termelés
[szerkesztés]...
Osztott (családi) villamosáram- és kapcsolt melegvíz-termelés
[szerkesztés]...
Osztott (családi) fűtés
[szerkesztés]...
Osztott (családi) élelmiszer-termelés
[szerkesztés]...
Egyéb osztott (családi) termelés
[szerkesztés]...
Osztott (családi) "közművek"
[szerkesztés]...
Osztott (családi) ipari-szolgáltató vállalkozások
[szerkesztés]...
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ 2009.
- ↑ Ha 2060-ban a hőkatasztrófa alkalmával valamennyien elpusztulunk, nem lesz, aki a magas profitot élvezhetné.