Szeparábilis differenciálegyenlet
A matematikai analízisben szeparábilis (vagy szétválasztható változójú) differenciálegyenletnek olyan közönséges elsőrendű differenciálegyenletet nevezünk, mely előáll
szorzat alakban, ahol f és g két, intervallumon értelmezett függvény, y pedig – a keresett függvény – olyan differenciálható függvény, mely az f értelmezési tartományából a g értelmezési tartományába képez és y értelmezési tartományának minden x pontjára teljesül az egyenlőség.
A változói szeparálásával oldható meg sok parciális differenciálegyenlet is. Ekkor szeparábilis megoldásnak nevezzük az olyan megoldást, mely előáll
- z(x1,x2,…,xn) = f1(x1)+ f2(x2)+ … +fn(xn) vagy
- z(x1,x2,…,xn) = f1(x1)f2(x2) … fn(xn)
alakban.
Formális megoldás
[szerkesztés]Tegyük fel, hogy az
szeparábilis differenciálegyenlet esetén f és g folytonos és g sehol sem nulla. Ekkor a megoldás formális lépései a következők:
implicit általános megoldás | |||
---|---|---|---|
explicit általános megoldás |
ahol C olyan tetszőleges konstans, mellyel a H-1(F+C) függvénykompozíció nem elfajuló (vagyis az értelmezési tartományának van belső pontja).
Gyakran a H függvénynek (az 1/g primitív függvényének) olyan az alakja, hogy nem lehet felírni elemi függvények segítségével az inverzét. Ekkor vagy meghagyjuk implicit alakban a megoldást, vagy az inverzfüggvény-tételre hivatkozva lokális megoldásra utalunk.
Ha adott y0 = y(x0) kezdeti feltételt kielégítő megoldást keresünk, akkor a H(y0) = F(x0)+C egyenletből kell kifejeznünk C-t és megkapjuk az adott kezdeti feltételt kielégítő partikuláris megoldást.
Egzisztencia-unicitás tétel
[szerkesztés]Tétel – Ha f : R és g : R korlátos és zárt intervallumon értelmezett folytonos függvények és g sehol sem nulla, továbbá y0 ∈ int és x0 ∈ int akkor az
kezdetiérték feladatnak van (nyílt intervallumon értelmezett differenciálható) megoldása és van olyan x0 körüli K ⊆ nyílt intervallum, ahol bármely két megoldás egyenlő.
Bizonyítás. (Egzisztencia) Az 1/g függvény -n értelmezett folytonos függvény, így létezik integrálfüggvénye. Legyen az y0-ban eltűnő integrálfüggvénye H. 1/g nem nulla, így az integrálszámítás első alaptétele és a globális inverzfüggvény tétel értelmében H invertálható és inverze diffeomorfizmus. Az y0 pont belső pontja -nek, így létezik olyan V ⊆ nyílt környezete. H ezt a 0 ∈ U nyílt halmazba képezi és H(y0)=0. De ha F az f függvény x0-ban eltűnő integrálfüggvénye, akkor F(x0) = 0 ∈ U, így F folytonossága miatt létezik x0-nak mint egy belső pontjának olyan nyílt K környezete, hogy F(K) ⊆ U.
Ekkor az
jól értelmezett, differenciálható függvény, mely – a kompozíció és az inverz függvény deriválására vonatkozó szabály értelmében – kielégíti a kezdetiérték feladatot.
(Unicitás) A formális megoldást végigkövetve látható, hogy az előbbi K intervallumon minden y megoldás a
- H-1F
függvénnyel egyenlő.
Gyenge megoldások
[szerkesztés]Azt mondjuk, hogy az y ' = f(x)g(y) [y0 = y(x0)] kezdeti érték feladatnak y gyenge megoldása, ha y olyan intervallumon értelmezett folytonos függvény, mely megoldása a
integrálegyenletnek.
Állítás – Ha f : R és g : R integrálható függvények, rendre folytonosak x0 ∈ int -ban és y0 ∈ int -ben és ott nem nulla értékűek, akkor az y ' = f(x)g(y) [y0 = y(x0)] kezdeti érték feladatnak létezik gyenge megoldása.
Bizonyítás. Létezik olyan L zárt intervallum, hogy y0 ∈ L ⊆ int és ebben 1/g mindenütt értelmezett továbbá
invertálható, sőt inverzével együtt Lipschitz-függvény. Ugyanez igaz egy x0 körüli zárt V környezetre, az
függvény esetén. Ekkor
megfelel az y kívánt tulajdonságainak.
Szoftver
[szerkesztés]Xcas:[1] split((x+1)*(y-2),[x,y]) = [x+1,y-2]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Symbolic algebra and Mathematics with Xcas. (Hozzáférés: 2020. május 12.)