Szent György-hegy (Esztergom)
A Szent György-hegy egy természetes eredetű, alacsony hegy volt Esztergomban. Egykoron a Várheggyel szemben állt, a mai Vitéz János Tanárképző és a mellette elhelyezkedő déli kanonoksor helyén. A hegyet a 19. században, a Bazilika építése során végzett terepmunkák következtében elhordták.
Története
[szerkesztés]Ma már csak minimális forrás áll rendelkezésünkre a dombbal kapcsolatban. A Szent György-hegy a sík rétet, Szentgyörgymezőt választotta el Szenttamástól, Hévíztől és a királyi várostól (ma belváros). Azt biztosan tudjuk, hogy Esztergom 1706-os ostroma során Rákóczi kuruc serege könnyű lövegekkel erről az alacsony dombról (is) lövette a császári kézben lévő várat.
A hegy Szenttamástól északnyugat irányban helyezkedett el, de jóval alacsonyabb volt attól. Egyes források inkább "alacsony dombnak" írják le, mintsem komoly hegynek.
A Bazilika és az új esztergomi egyházi központ kiépítése során a Várhegy környezetét igen jelentősen átalakították. A vár keleti bástya- és falrendszerét elbontották, illetve kelet felé egy hatalmas földmunkával járó rámpát, feljárót építettek ki. Ehhez az építkezéshez a Szent György-hegy északi felét levágták és elegyengették a rámpa alakjának megfelelően. A hegy többi részét az egyéb földmunkákhoz használták fel.
Források
[szerkesztés]- http://epa.oszk.hu/00000/00018/00012/11paszti.htm
- https://mnl.gov.hu/mnl/keml/esztergom_1706_evi_ostroma
- Lepold Antal: Esztergom régi látképei, Budapest Stephaneum Nyomda, 1944.