„Kartács” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
SilvonenBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: fi:Kartessi
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
[[Fájl:3inchCaseShotMkVDiagram.jpg|thumb|150px|Angol kartács az [[első világháború]]ból]]
{{nincs forrás}}
[[Fájl:Middleage fragmentation cannon.jpg|thumb|150px|Középkori kartácstűz lovasrohammal szemben]]
A '''kartács''' egy elsősorban [[ágyú]]ban használt [[lövedék]]fajta, amely a közelben tartózkodó élőerőben okoz nagy veszteséget. Funkciója megegyezik a sörétes [[puska|puskáéval]], de nagyobb a pusztítóereje. Lényege, hogy a nagy ágyúgolyó helyett sok kis golyót ([[sörét]]eket) lőnek ki az ágyúból, mely sörétek egy [[kúp]]szerű pályán mozognak és ebben a térben levő ellenséget harcképtelenné teszik ("lekaszálják").
[[Fájl:Grapeshot treatise closeup.jpg|thumb|150px|Az amerikai polgárháborúban használt kartács]]
A '''kartács''' egy elavult [[tüzérség]]i [[lövedék]]fajta, amely vékony dobozba vagy zsákba csomagolt golyókból áll. A kartácsot közelről tömegben támadó élőerők ellen használták, kilövéskor a golyók szétszóródtak sok embert megsebesítve. Hatása hasonló az első világháború alatt kiterjedten használt srapnelével vagy a repeszgránátéval, de a kartácsot elsősorban huzagolás nélküli ágyúkban használták. A kilövés alkalmával a doboz vagy zsák már az ágyúcsőben kireped és a sörétek szétszóródva repülnek ki. Kisebb lőtávolságra, 200-300 m-re alkalmazták. Lényege, hogy a nagy ágyúgolyó helyett sok kis golyót ([[sörét]]eket) lőnek ki az ágyúból, mely sörétek egy [[kúp]]szerű térészen belül szóródnak szét és ebben a térben levő ellenséget harcképtelenné teszik ("lekaszálják").


A kartács a német ''Kartätsche'' szóból ered. Első említései Mariano di Jacopo – Taccolatól 1442-ben<ref>Mariano di Jacopo (Taccola): Codex Latinus Monacensis: De rebus militaribus</ref>, és egy ismeretlen szerzőtől származó könyv: ''Das Feuerwerkbuch'' 1432 körüli évekből<ref>[http://www.feuerwerkbuch.homepage.t-online.de/downloads/FWB_neu.pdf ''Kartätsch-Schuss'']</ref> A kartácsot először tömegesen a 16. században kezdték használni. Először kisebb kődarabokkal töltötték meg az ágyúkat, majd a muskéták golyójához hasonló ólomgolyókat használtak. A kartácsgolyókat jutazsákba, vagy bádogdobozba csomagolták és így előre előkészítve töltötték az ágyúkba.
== Felhasznált források ==

==További források==
== Jegyzetek ==
<references/>

== Forrás ==
* {{RévaiÚj|ALL}}


[[Kategória:Tüzérségi fegyverek]]
[[Kategória:Tüzérségi fegyverek]]

A lap 2011. január 18., 15:43-kori változata

Angol kartács az első világháborúból
Középkori kartácstűz lovasrohammal szemben
Az amerikai polgárháborúban használt kartács

A kartács egy elavult tüzérségi lövedékfajta, amely vékony dobozba vagy zsákba csomagolt golyókból áll. A kartácsot közelről tömegben támadó élőerők ellen használták, kilövéskor a golyók szétszóródtak sok embert megsebesítve. Hatása hasonló az első világháború alatt kiterjedten használt srapnelével vagy a repeszgránátéval, de a kartácsot elsősorban huzagolás nélküli ágyúkban használták. A kilövés alkalmával a doboz vagy zsák már az ágyúcsőben kireped és a sörétek szétszóródva repülnek ki. Kisebb lőtávolságra, 200-300 m-re alkalmazták. Lényege, hogy a nagy ágyúgolyó helyett sok kis golyót (söréteket) lőnek ki az ágyúból, mely sörétek egy kúpszerű térészen belül szóródnak szét és ebben a térben levő ellenséget harcképtelenné teszik ("lekaszálják").

A kartács a német Kartätsche szóból ered. Első említései Mariano di Jacopo – Taccolatól 1442-ben[1], és egy ismeretlen szerzőtől származó könyv: Das Feuerwerkbuch 1432 körüli évekből[2] A kartácsot először tömegesen a 16. században kezdték használni. Először kisebb kődarabokkal töltötték meg az ágyúkat, majd a muskéták golyójához hasonló ólomgolyókat használtak. A kartácsgolyókat jutazsákba, vagy bádogdobozba csomagolták és így előre előkészítve töltötték az ágyúkba.

Jegyzetek

  1. Mariano di Jacopo (Taccola): Codex Latinus Monacensis: De rebus militaribus
  2. Kartätsch-Schuss

Forrás