„Számítógépes féreg” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
SamatBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: dátumlinkek javítása
a wikisítés
1. sor: 1. sor:
{{nincs forrás|2007 februárjából}}
{{nincs forrás|2007 februárjából}}
Egy '''számítógépes féreg''' (''worm'') egy [[számítógépes vírus]]hoz hasonló önsokszorosító számítógép program.
Egy '''számítógépes féreg''' (''worm'') egy [[számítógépes vírus]]hoz hasonló önsokszorosító [[számítógépes program]].
Míg azonban a vírusok más végrehajtható programokhoz vagy dokumentumokhoz kapcsolódnak hozzá illetve válnak részeivé, addig a férgeknek nincs szükségük gazdaprogramra, önállóan fejtik ki működésüket.
Míg azonban a vírusok más végrehajtható programokhoz vagy dokumentumokhoz kapcsolódnak hozzá illetve válnak részeivé, addig a férgeknek nincs szükségük gazdaprogramra, önállóan fejtik ki működésüket.
A férgek gyakran a számítógépes hálózatokat használják fel terjedésükhöz.
A férgek gyakran a [[számítógép-hálózat]]okat használják fel terjedésükhöz.


Az első férget [[1978]]-ban készítette el a [[Xerox PARC]] két kutatója. [http://www.parc.xerox.com/about/history/default.html]
Az első férget [[1978]]-ban készítette el a [[Xerox PARC]] két kutatója. [http://www.parc.xerox.com/about/history/default.html]


Az első széles körben is ismerté vált féreg a [[Morris-féreg]] volt, melyet a [[Cornell Egyetem]] egyik diákja, [[Robert Tappan Morris, Jr.]] készített el.
Az első széles körben is ismertté vált féreg a [[Morris-féreg]] volt, melyet a [[Cornell Egyetem]] egyik diákja, [[Robert Tappan Morris, Jr.]] készített el. [[1988]]. [[november 2.|november 2-án]] került ki a szabadba és a korabeli [[internet]]re kapcsolt számítógépek közül számosat megfertőzött. Terjedéséhez a [[BSD]] [[Unix]]-ban található programhibákat használta fel. Morrist az amerikai bíróság a három év felfüggesztett börtönbüntetésre, közmunkára <!-- community service --> és 10&nbsp;000 dolláros pénzbírságra ítélte.
[[1988]]. [[november 2.|november 2-án]] került ki a szabadba és a korabeli [[internet]]re kapcsolt számítógépek közül számosat megfertőzött.
Terjedéséhez a [[BSD]] [[Unix]]-ban található programhibákat használta fel.
Morrist az amerikai bíróság a három év felfüggesztett börtönbüntetésre, közmunkára <!-- community service --> és 10&nbsp;000 dolláros pénzbírságra ítélte.


Az önsokszorosításon kívül a féreg sokféle dologra beprogramozható, például a fájlok törlésére a gazdarendszeren, vagy önmaga elküldésére [[e-mail]]ben.
Az önsokszorosításon kívül a féreg sokféle dologra beprogramozható, például a [[fájl]]ok törlésére a gazdarendszeren, vagy önmaga elküldésére [[e-mail]]ben. Az újabban megfigyelt férgek több végrehajtható állományt is visznek magukkal. Még valódi ártó szándékú kód nélkül is súlyos fennakadásokat okozhatnak, csupán azzal, hogy sokszorozódásuk kiugróan magas hálózati forgalmat generálhat.
Például a [[Mydoom]] féreg terjedése csúcsán világszerte észrevehetően lelassította az [[internet]]et.
Az újabban megfigyelt férgek több végrehajtható állományt is visznek magukkal.
Még valódi ártó szándékú kód nélkül is súlyos fennakadásokat okozhatnak, csupán azzal, hogy sokszorozódásuk kiugróan magas hálózati forgalmat generálhat.
Például a [[Mydoom]] féreg terjedése csúcsán világszerte észrevehetően lelassította az Internetet.


[[Kategória:Szoftverek]]
[[Kategória:Szoftverek]]

A lap 2008. szeptember 20., 09:08-kori változata

Egy számítógépes féreg (worm) egy számítógépes vírushoz hasonló önsokszorosító számítógépes program. Míg azonban a vírusok más végrehajtható programokhoz vagy dokumentumokhoz kapcsolódnak hozzá illetve válnak részeivé, addig a férgeknek nincs szükségük gazdaprogramra, önállóan fejtik ki működésüket. A férgek gyakran a számítógép-hálózatokat használják fel terjedésükhöz.

Az első férget 1978-ban készítette el a Xerox PARC két kutatója. [1]

Az első széles körben is ismertté vált féreg a Morris-féreg volt, melyet a Cornell Egyetem egyik diákja, Robert Tappan Morris, Jr. készített el. 1988. november 2-án került ki a szabadba és a korabeli internetre kapcsolt számítógépek közül számosat megfertőzött. Terjedéséhez a BSD Unix-ban található programhibákat használta fel. Morrist az amerikai bíróság a három év felfüggesztett börtönbüntetésre, közmunkára és 10 000 dolláros pénzbírságra ítélte.

Az önsokszorosításon kívül a féreg sokféle dologra beprogramozható, például a fájlok törlésére a gazdarendszeren, vagy önmaga elküldésére e-mailben. Az újabban megfigyelt férgek több végrehajtható állományt is visznek magukkal. Még valódi ártó szándékú kód nélkül is súlyos fennakadásokat okozhatnak, csupán azzal, hogy sokszorozódásuk kiugróan magas hálózati forgalmat generálhat. Például a Mydoom féreg terjedése csúcsán világszerte észrevehetően lelassította az internetet.