„Webtárhely” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a szóköz
→‎Leírás: magyarítás, átírás, helyesírás
11. sor: 11. sor:


== Leírás ==
== Leírás ==
A webhoszting szolgáltatásnak általában tartalmaznia kell [[system administration]] felületet a nagyszámú felhasználó kézbentartható és hatékony kezeléséhez. A webtárhely szolgáltatáshoz gyakran további szolgáltatások is járnak: email postafiók szolgáltatás [[POP3]] és [[IMAP]], kimenő levelezés biztosításához [[SMTP]] szerver, a [[domain]] nevek kiszolgálásához és kezeléséhez [[DNS]] adminisztráció szolgáltatás. Különlöges esetkeben a webhoszting szolgáltatást virtualizált szerveren [[VPS]] vagy dedikált szerveren biztosítja a szolgáltató.


A webtárhely szolgáltatásnak általában tartalmaznia kell egy adminisztrációs felületet a nagyszámú felhasználó hatékony kezeléséhez. A webtárhely szolgáltatáshoz gyakran további szolgáltatások is járnak: [[e-mail]] postafiók szolgáltatás [[POP3]] és [[IMAP]], a kimenő levelezés biztosításához [[SMTP]] szerver, a [[domain]]nevek kiszolgálásához és kezeléséhez [[DNS]] adminisztráció szolgáltatás. Különleges esetekben a webtárhely szolgáltatást virtualizált szerveren [[VPS]] vagy dedikált szerveren biztosítja a szolgáltató.
Osztott hoszting szolgáltatás tipikusan web alapú adminisztrációs felületet biztosít a felhasználók számára [[cPanel]], [[DirectAdmin]], [[Plesk]], [[InterWorx]], [[Helm, Web Hosting Control Panel|Helm]], [[H-sphere]], Ensim, Sphera vagy más adminisztrációs rendszert. A legtöbb nagy tárhely szolgáltató saját fejlesztésű admininisztrációs rendszert használ.


A webtárhely szolgáltatás tipikusan web alapú adminisztrációs felületet biztosít a felhasználók számára. A legtöbb nagy tárhely szolgáltató saját fejlesztésű admininisztrációs rendszert használ.
Osztott tárhelyszolgáltatók rendszerint az egyes szolgáltatásokoat fizikailag elkülönített kiszolgáló rendszereken oldják meg, az ügyfélkiszolgáló és adminisztrációs rendszer, a levelező kiszolgáló, az adatbázis szerver, a webszerver fizikailag elkülönített kiszolgálókon működik.
A legtöbb webkiszolgáló alacsony költségű [[open source]] [[Linux]] vagy [[FreeBSD]] [[operációs rendszer]] alapú [[LAMP (szoftvercsomag)|LAMP]] szerver. A legnagyobb szolgáltatók használnak [[Microsoft Windows]] alapú vagy [[SUN Solaris]] operációs rendszeren működtetett kiszolgáló eszközöket is. Népszerű rendszeradminisztrációs rendszerek elérhetőek Linux és Windows platformokon is azonos szolgáltatásokkal. Az egyes operációs rendszerekre épített szolgáltatások lényegében meghatározzák a felhasználó által elérhető technológiák csoprtját is. Windows alapú wenhoszting esetén a felhasználó választhat akár [[ASP.NET]] és [[Microsoft SQL Server]] de akár [[PHP]] és [[MySQL|MySQL Server]] támogatást is; míg LAMP szerver esetén csak [[PHP]] scriptnyelvű webszájtokat készíthet MySQL Server támogatással.


A webtárhely szolgáltatók rendszerint az egyes szolgáltatásokat fizikailag elkülönített kiszolgáló rendszereken oldják meg, az ügyfélkiszolgáló, az adminisztrációs rendszer, a levelező kiszolgáló, az adatbázis szerver, a webszerver fizikailag elkülönített kiszolgálókon működik.
Egyre népszerűbb a [[JAVA]] alapú webhoszting szolgáltatások használata is. [http://12web.hu JAVA alapú webhoszting] esetén a [[Sun Solaris]] operációsrendszer választása előnyös. Nagyobb szolgáltató [http://GoDaddy.com GoDaddy.com] (USA) Windows; míg [http://12web.hu 12web.hu] (Magyarország) Sun Solaris 10 és Windows operációs rendszert használ. Az [http://12web.hu 12web.hu]-nál [[PHP]], [[JAVA]]/[[JSP]] és [[ASP.NET]] szolgáltatások is rendelhetőek, míg a [http://GoDaddy.com GoDaddy.com] [[PHP]] és [[ASP.NET]] támogatást biztosít.
A legtöbb webkiszolgáló [[nyílt forráskód]]ú [[Linux]] vagy [[FreeBSD]] [[operációs rendszer]]en fut, és [[LAMP (szoftvercsomag)|LAMP]] szervert használ. A legnagyobb szolgáltatók [[Microsoft Windows]] vagy [[Sun Solaris]] operációs rendszert használnak. Az egyes operációs rendszerekre épített szolgáltatások lényegében meghatározzák a felhasználó által elérhető technológiák csoportját is. Windows alapú webtárhely esetén a felhasználó választhat [[ASP.NET]] és [[Microsoft SQL Server]]-t, de használhatja akár az ingyenes [[PHP]] és [[MySQL|MySQL Server]] támogatást is; míg [[LAMP (szoftvercsomag)|LAMP]] szerver esetén csak [[PHP]] nyelvű weboldalakat készíthet [[MySQL|MySQL Server]] támogatással.


Egyre népszerűbb a [[JAVA]] alapú webtárhely szolgáltatások használata is. JAVA alapú webhoszting esetén a [[Sun Solaris]] [[operációs rendszer]] választása előnyös.
Számos osztott webtárhely szolgáltató van világ szerte, ami a felhasználók számára előnyös árversenyt eredményez. Egy általános célú weboldalt kellően alacsony áron el lehet helyezni az interneten földrajzi helytől függetlenűl. Üzleti felhasználási célú weboldalt célszerű a földrajzi helyhez közeli szolgáltatónál elhelyezni aminek eredményeként fizetési, számlázási vagy ügyféltámogatási problémák könnyen elkerülhetőek.

Nagyobb szolgáltató [[USA|Ameriká]]ban a [http://GoDaddy.com GoDaddy.com] (ez Windows-t használ), míg [[Magyarország]]on a [http://12web.hu 12web.hu], ami [[Sun Solaris]] 10 és [[Windows]] operációs rendszert használ. A [http://12web.hu 12web.hu]-nál [[PHP]], [[JAVA]], [[JSP]] és [[ASP.NET]] szolgáltatások is rendelhetőek, míg a [http://GoDaddy.com GoDaddy.com] [[PHP]] és [[ASP.NET]] támogatást biztosít.

Számos webtárhely szolgáltató van világszerte, ami a felhasználók számára előnyös árversenyt eredményez. Egy általános célú weboldalt kellően alacsony áron el lehet helyezni az interneten földrajzi helytől függetlenül. Üzleti weboldalt célszerű a földrajzi helyhez közeli szolgáltatónál elhelyezni, aminek eredményeként a fizetési, számlázási vagy ügyféltámogatási problémák könnyen elkerülhetőek.


==Megvalósítás==
==Megvalósítás==

A lap 2008. augusztus 4., 20:18-kori változata

A webtárhely szolgáltatás (angolul shared web hosting service) egy olyan internetes szolgáltatás, ahol egy kiszolgáló szerver (webszerver) erőforrásait több felhasználó között osztják el. Minden felhasználó egy, a rendszer által dedikált tárhelyet foglal el, aminek nyilvános tartalma egyedi domain néven érhető el.[1] Kisebb forgalmú weboldalt költséghatékonyan lehet bérelt webtárhelyen üzemeltetni.

Leírás

A webtárhely szolgáltatásnak általában tartalmaznia kell egy adminisztrációs felületet a nagyszámú felhasználó hatékony kezeléséhez. A webtárhely szolgáltatáshoz gyakran további szolgáltatások is járnak: e-mail postafiók szolgáltatás POP3 és IMAP, a kimenő levelezés biztosításához SMTP szerver, a domainnevek kiszolgálásához és kezeléséhez DNS adminisztráció szolgáltatás. Különleges esetekben a webtárhely szolgáltatást virtualizált szerveren VPS vagy dedikált szerveren biztosítja a szolgáltató.

A webtárhely szolgáltatás tipikusan web alapú adminisztrációs felületet biztosít a felhasználók számára. A legtöbb nagy tárhely szolgáltató saját fejlesztésű admininisztrációs rendszert használ.

A webtárhely szolgáltatók rendszerint az egyes szolgáltatásokat fizikailag elkülönített kiszolgáló rendszereken oldják meg, az ügyfélkiszolgáló, az adminisztrációs rendszer, a levelező kiszolgáló, az adatbázis szerver, a webszerver fizikailag elkülönített kiszolgálókon működik. A legtöbb webkiszolgáló nyílt forráskódú Linux vagy FreeBSD operációs rendszeren fut, és LAMP szervert használ. A legnagyobb szolgáltatók Microsoft Windows vagy Sun Solaris operációs rendszert használnak. Az egyes operációs rendszerekre épített szolgáltatások lényegében meghatározzák a felhasználó által elérhető technológiák csoportját is. Windows alapú webtárhely esetén a felhasználó választhat ASP.NET és Microsoft SQL Server-t, de használhatja akár az ingyenes PHP és MySQL Server támogatást is; míg LAMP szerver esetén csak PHP nyelvű weboldalakat készíthet MySQL Server támogatással.

Egyre népszerűbb a JAVA alapú webtárhely szolgáltatások használata is. JAVA alapú webhoszting esetén a Sun Solaris operációs rendszer választása előnyös.

Nagyobb szolgáltató Amerikában a GoDaddy.com (ez Windows-t használ), míg Magyarországon a 12web.hu, ami Sun Solaris 10 és Windows operációs rendszert használ. A 12web.hu-nál PHP, JAVA, JSP és ASP.NET szolgáltatások is rendelhetőek, míg a GoDaddy.com PHP és ASP.NET támogatást biztosít.

Számos webtárhely szolgáltató van világszerte, ami a felhasználók számára előnyös árversenyt eredményez. Egy általános célú weboldalt kellően alacsony áron el lehet helyezni az interneten földrajzi helytől függetlenül. Üzleti weboldalt célszerű a földrajzi helyhez közeli szolgáltatónál elhelyezni, aminek eredményeként a fizetési, számlázási vagy ügyféltámogatási problémák könnyen elkerülhetőek.

Megvalósítás

Osztott (Shared) webhoszting lehet név-alapú vagy IP-alapú

Név alapú virtuális hoszting

A name-based virtual hosztingot nevezik shared IP hosting virtual hosts ugyan is egy fizikai szerver gépen ugyan azon az IP címen IP address érhető el több site is.

Amikor web böngésző elküld egy HTTP/1.1 kérést a web server felé, akkor a web server kérésben szereplő hostname alapján dönti el azt hogy mely siteot kell a kliensnek megmutatni.

IP-alapú virtuális hoszting

Az IP-based virtual hosztingot nevezik még dedikált IP hosztingnak is. Minden virtuális hoszt saját egyedi IP címmel rendelkezik. A webszerver több fizikai hálózati eszközre, vagy több virtiális hálózati eszközre van konfigurálva. A webszerver az IP cím alapján dönti el hogy mely weboldalt kell megmutatni a látogatónak. Elsődleges oka a dedikált IP cím használatának a saját egyedi SSL certificate használata https protokolon keresztül.

Hátrányok

Név alapú virtuális hoszting néhány esetben nem választható:

  • Amikor a kliensek nem internet böngészőt használnak ezért nem küldik el a hostname-et a kérésekben. Néhány régebbi böngésző HTTP/1.0 nem használ retrofitted a host mezőt ami csak a HTTP/1.1 protokoltól kezdődően jelent meg. (The "Host" header that distinguishes between various DNS names sharing a single IP address was optional in HTTP/1.0; it is mandatory in HTTP/1.1, issued in 1999 as RFC 2616.)
  • Amennyiben titkosított HTTPS kapcsolaton kell elérni a weboldalt, vagy minden azonos IP címen elérhető névbázisú virtuális hosztal kiszolgált weboldal ugyan azon digitális tanúsítványon lesz kénytelen osztozni; dedikált IP hoszting szolgáltatást kell használni. Ennek az az oka hogy a SSL/TLS handshake után a kiszolgáló titkosítva kapja meg a kliensek által lekért virtuális hoszt nevét a HTTP headerből. A kiszolgáló az IP cím alapján képes kiválasztina a kommunikáció során használatba kerülő SSL Certet. A TLS protokol, leírását az RFC 3546 - Transport Layer Security (TLS) Extensions, specifikálja. Legtöbb hoszting szolgáltató HTTPS hosztot csak egyedi IP címen biztosít, aminek további járulékos költségei vannak.
  • Régebbi böngésző, vagy olyan speciális kliensalkalamzás esetén ahol a HTTP headerben nem kerül elküldésre a hosztnév a webszerver nem fogja azonosítani a kért weboldalt, és az alapértelmezett oldalt fogja elküldeni a kliensnek.

Referenciák

  1. Glossary of Terms. activesoft.be. (Hozzáférés: 2008. május 7.)

További linkek