„Központi Tibeti Adminisztráció” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
WikiDreamer Bot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: következő hozzáadása: nl:Tibetaanse regering in ballingschap
TXiKiBoT (vitalap | szerkesztései)
a Robot: következő hozzáadása: cy:Gweinyddiaeth Ganolog Tibet
32. sor: 32. sor:
[[en:Central Tibetan Administration]]
[[en:Central Tibetan Administration]]
[[cs:Ústřední tibetská správa]]
[[cs:Ústřední tibetská správa]]
[[cy:Gweinyddiaeth Ganolog Tibet]]
[[da:Tibetanske eksilregering]]
[[da:Tibetanske eksilregering]]
[[de:Tibetische Exilregierung]]
[[de:Tibetische Exilregierung]]

A lap 2008. július 1., 18:22-kori változata

A Központi Tibeti Adminisztráció (KTI), vagy hosszabb nevén Őszentsége a Dalai Láma Központi Tibeti Adminisztrációja emigráns kormány, amelyet Tendzin Gjaco, a 14. dalai láma vezet. Köznapi kifejezéssel nevezik a száműzött tibeti kormánynak is.

Tibet zászlaja

A dalai láma mint államfő vezette Központi Tibeti Adminisztráció Tibet törvényes kormányának tartja magát. Hivatalos nyelve a tibeti, miniszterelnöke (tibetiül བཀའ་བློན་ཁྲི་པའ་, Kalon Tripa) Lobszang Tendzin.

A Dalai Láma

Tibet hivatalosan Kína része, a kínai uralmat a száműzött kormány azonban megszállásnak és illegálisnak tartja. Az Adminisztráció felfogása szerint a tibeti önálló nemzet, hosszú független történelemmel. A Dalai Láma hivatalos politikája ugyanakkor az, hogy nem követel függetlenséget Tibetnek, ehelyett megelégedne a Hongkongéhoz hasonló autonóm státusszal, amely sokkal nagyobb szabadságot biztosít, mint a Tibet régió számára jelenleg létező autonóm területi státusz.

A KTI székhelye Indiában Dharamszala városban van, ahol a Dalai Láma 1959-ben letelepedett, miután a tibetiek felkelését leverték a kínaiak. A száműzött testület igényt tart Tibet Autonóm Tartomány, Csinghaj tartomány, illetve a szomszédos Kanszu, Szecsuán és Junnan tartományok bizonyos részeinek kormányzási jogára, mivel a kormány szerint a történelmi Tibet mindezeket a területeket magában foglalja .

Az indiai kormány jóváhagyásával a KTI számos kormányzati jellegű funkciót vezet az indiai tibeti emigráns közösség számára: iskolákat, egészségügyi szolgáltatásokat működtetnek, kulturális és gazdasági fejlesztési programokat szerveznek. Ellátják a Tibetből továbbra is nagy számban (többnyire Nepálon keresztül gyalogszerrel) érkező menekülteket is.

A KTI-t egyetlen ország sem ismerte el kormányként, de szociális munkájához számos kormánytól és nemzetközi szervezettől kap anyagi támogatást.

A tibeti száműzött közösség 2001-ben demokratikus választások útján jelölte ki a miniszterelnököt, Lobszang Tendzin buddhista szerzetest, akit a "Nagytiszteletű Professzor" Szamdhong Rinpocse néven ismernek. Ez volt a tibeti történelem első demokratikus választása.

Külső hivatkozások

Angolul: