„Juan Diego” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
PixelBot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: következő hozzáadása: nah:Juan Diego Cuāuhtlahtoātzin
→‎Élete: kisebb javítások az eredeti szövegben, bővítés (forrás: http://ujember.katolikus.hu/Archivum/2002.07.28/1201.html)
5. sor: 5. sor:


==Élete==
==Élete==
A Nican Mopohua szerint Juan Diego [[1474]]-ben született a [[cuauhtitlán]]i [Tlayacac [[calpulli]]ban, egy kis faluban az azték főváros [[Tenochtitlán]]tól (ma [[Mexikóváros]]
A Nican Mopohua szerint Juan Diego [[1474]]-ben született a [[cuauhtitlán]]i [Tlayacac [[calpulli]]ban, egy kis faluban az azték főváros [[Tenochtitlán]]tól (ma [[Mexikóváros]])
20 kilométernyire északra. Eredeti indián neve Cuauhtlatoatzin (más írásmódokkal Quauhtatoatzin, Guauhtlatoatzin, vagy Cuatliztactzin) volt, ami nahuatl nyelven azt jelenti: "Beszélő Sas". Juan Diego földművelő volt.
20 kilométernyire északra. Eredeti indián neve Cuauhtlatoatzin (más írásmódokkal Quauhtatoatzin, Guauhtlatoatzin, vagy Cuatliztactzin) volt, ami nahuatl nyelven azt jelenti: "Beszélő Sas". Juan Diego földművelő volt.


Már 47 éves volt, amikor [[1521]]-ben [[Hernando Cortez]] elfoglalta az azték fővárost. [[1524]]-ben megérkezett Tenochtitlánba az első 12, ferencesrendi, misszionárius. Cuauhtlatoatzin és felesége az elsők között lehettek, akik az indiánok közül a keresztény hitre tértek, [[1524]]-ben, illetve [[1525]]-ben. Ő maga a Juan Diego, felesége a Maria Lucia keresztény nevet kapta. Családi életülről alig lehet valamit tudni. A források szerint Juan Diego apa volt, de az nem ismert, hány gyermekük volt.
Már 47 éves volt, amikor [[1521]]-ben [[Hernando Cortez]] elfoglalta az azték fővárost. [[1524]]-ben megérkezett Tenochtitlánba az első 12, ferencesrendi misszionárius. Cuauhtlatoatzin és felesége az elsők között lehettek, akik az indiánok közül a keresztény hitre tértek, [[1524]]-ben, illetve [[1525]]-ben. Ő maga a Juan Diego, felesége a Maria Lucia keresztény nevet kapta. Családi életükről alig lehet valamit tudni. A források szerint Juan Diego apa volt, de az nem ismert, hány gyermekük volt.


Áttérésük után [[Tolpetlac]]ba, a tenochtitláni keresztény misszióhoz közelebb költöztek. [[1529]]-ben Maria Lucia egy betegségben meghalt.
Áttérésük után [[Tolpetlac]]ba, a tenochtitláni keresztény misszióhoz közelebb költöztek. [[1529]]-ben Maria Lucia egy betegségben meghalt.

A fennmaradt írásos dokumentumok négy jelenésről számolnak be.
Ezek tanúsága szerint [[Szűz Mária]] arra kérte az egyszerű
indiánt, hogy vigye üzenetét a püspökhöz, miszerint:
"Forró kívánságom, hogy egy istenházát építsenek, ahol megmutathatom az emberek iránti
teljes szeretetemet, együttérzésemet és irgalmamat, ahol megajándékozhatom őket
segítségemmel és védelmemmel". A püspök jelet kért, Juan Diego pedig,
aki mindeközben halálos beteg nagybátyjának papot keresve küldetését
egy időre félre akarta tenni, útközben találkozott a jelenések csodálatos Asszonyával,
aki rokonának gyógyulást ígért, őt pedig arra kérte: gyűjtsön rózsákat azon a helyen,
ahol előzőleg találkoztak. Amikor az indián a virágokat a püspök elé vitte és
kötényéből a földre szórta, a főpap előtt világossá vált, hogy Juan Diegót a
[[Szűzanya]] küldte. Az egyszerű indián köpenyen [[Jézus]] Anyjának máig sem fakuló
egész alakos képe volt látható. [[Zumarraga püspök]] fel is építtette a [[Tepeyac
hegyén]] a Mária-szentélyt, melyet a [[Guadalupei Szűz Mária]] tiszteletére szenteltek. Ott helyezték el a Mária-képpel ékesített szegényes indián köpenyt, a [[tilmát]].


==A tepeyaci jelenés==
==A tepeyaci jelenés==

A lap 2008. március 7., 17:52-kori változata

Szent Juan Diego

Juan Diego vagy Juan Diego Cuauhtlatoatzin (14741548. május 30.) mexikói indián volt, akinek a feljegyzések szerint 1531-ben megjelent a Guadalupei Szűzanya a Tepeyac dombon, amely ma a világ leglátogatottabb zarándokhelye. 2002. július 31-én Juan Diegót szentté avatta a Római Katolikus Egyház és ezzel az első amerikai indián szent lett.

Életéről a legtöbbet a Nican Mopohua című 1649-ben kiadott nahuatl nyelvű traktátusból tudunk. (Ezt Luis Laso de la Vega tepeyaci vikárius adta ki, egyházi kutatók szerint forrása az indián Antonio Valeriano jóval korábbi műve volt, de sok történész ezt vitatja.)

Élete

A Nican Mopohua szerint Juan Diego 1474-ben született a cuauhtitláni [Tlayacac calpulliban, egy kis faluban az azték főváros Tenochtitlántól (ma Mexikóváros) 20 kilométernyire északra. Eredeti indián neve Cuauhtlatoatzin (más írásmódokkal Quauhtatoatzin, Guauhtlatoatzin, vagy Cuatliztactzin) volt, ami nahuatl nyelven azt jelenti: "Beszélő Sas". Juan Diego földművelő volt.

Már 47 éves volt, amikor 1521-ben Hernando Cortez elfoglalta az azték fővárost. 1524-ben megérkezett Tenochtitlánba az első 12, ferencesrendi misszionárius. Cuauhtlatoatzin és felesége az elsők között lehettek, akik az indiánok közül a keresztény hitre tértek, 1524-ben, illetve 1525-ben. Ő maga a Juan Diego, felesége a Maria Lucia keresztény nevet kapta. Családi életükről alig lehet valamit tudni. A források szerint Juan Diego apa volt, de az nem ismert, hány gyermekük volt.

Áttérésük után Tolpetlacba, a tenochtitláni keresztény misszióhoz közelebb költöztek. 1529-ben Maria Lucia egy betegségben meghalt.

A fennmaradt írásos dokumentumok négy jelenésről számolnak be. Ezek tanúsága szerint Szűz Mária arra kérte az egyszerű indiánt, hogy vigye üzenetét a püspökhöz, miszerint: "Forró kívánságom, hogy egy istenházát építsenek, ahol megmutathatom az emberek iránti teljes szeretetemet, együttérzésemet és irgalmamat, ahol megajándékozhatom őket segítségemmel és védelmemmel". A püspök jelet kért, Juan Diego pedig, aki mindeközben halálos beteg nagybátyjának papot keresve küldetését egy időre félre akarta tenni, útközben találkozott a jelenések csodálatos Asszonyával, aki rokonának gyógyulást ígért, őt pedig arra kérte: gyűjtsön rózsákat azon a helyen, ahol előzőleg találkoztak. Amikor az indián a virágokat a püspök elé vitte és kötényéből a földre szórta, a főpap előtt világossá vált, hogy Juan Diegót a Szűzanya küldte. Az egyszerű indián köpenyen Jézus Anyjának máig sem fakuló egész alakos képe volt látható. Zumarraga püspök fel is építtette a [[Tepeyac hegyén]] a Mária-szentélyt, melyet a Guadalupei Szűz Mária tiszteletére szenteltek. Ott helyezték el a Mária-képpel ékesített szegényes indián köpenyt, a tilmát.

A tepeyaci jelenés

Külső hivatkozások

Angol nyelven: