„Magasság” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Porribot (vitalap | szerkesztései)
a link kékítés AWB
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
A '''magasság''' ([[latin nyelv|latinul]] ''altitudo'') a hétköznapi életben a [[távolság]] mértéke valamely álló alakzatnak az aljától a tetejéig. Csak függőleges értelemben szokás használni, egyéb esetben [[hosszúság]]nak, [[szélesség]]nek, [[mélység]]nek (stb.) nevezik. Mértékegységéül a hosszúság [[mértékegység]]e használatos; mely az [[SI-mértékegységrendszer]]-ben a [[méter]].


== Geometria ==
A [[geometria|geometriában]] egyes síkidomok és testek esetén jól definiált dolgot nevezünk magasságnak: a [[háromszög]]nél a csúcsból a szemközti oldal egyeneséhez húzott merőleges szakasz hosszát, [[trapéz]]nál a [[párhuzamos]] oldalegyenesek [[távolság]]át, [[gúla|gúlánál]] és a [[kúp]]nál a csúcsból az alaplap síkjára bocsátott merőleges szakasz hosszát. [[Hasáb]]nál és [[henger]]nél az alaplapok síkjának távolságát.

== Biológia ==

A [[Biológia|biológiában]] gyakran használjuk [[élőlény]]ek csoportjainak jellemzésére, sőt más szempontokkal kiegészítve esetleg alfajok vagy fajták (például kutyafajták) meghatározására.

A növények (ti. ''növ''ekvő ''lény''ek) magassága nem feltétlenül állandó életük teljes szakaszában, hanem az életkörülményektől függően változhat. Az állatok viszont ivaréréskor elérnek egy olyan állandó testnagyságot és magasságot, amit a későbbiekben már nem haladnak meg.

Antropometriai tény, hogy az emberi faj átlagmagassága évről évre megfigyelhető mértékben nő. Adott évben született korcsoport egyedeinek magasságát mérve, az átlag nagyobb, mint az előző évben születetteké; még akkor is, ha a mért egyedek ugyanabban az életkorban vannak (például 1985-ben megmérjük az 1979-ben születettek magasságát, 1986-ban pedig az 1980-ban születettekét: mindkét csoport egyedei hétévesek ekkor, de a 80-ban születettek átlagmagassága elég nagy populáció esetén mégis nagyobb). Ez a jelenség az [[akceleráció]] (gyorsulás). Különösen szembetűnő egyes ázsiai népcsoportoknál. Több kutató ezt az életmódváltozásokkal és a táplálkozás bőségesebbé válásával magyarázza.

== [[Földrajz]] ==
Az ''abszolút magasság'' valamely pont (többnyire a földfelszínen; például egy hegycsúcs) távolsága egy bizonyos ''referenciafelülettől,'' ami legtöbbször a [[tengerszint feletti magasság]]. A ''relatív magasság'' egy domborzati alakzat kiemelkedése a földfelszínből.

== [[Csillagászat]] ==
Egy [[égitest]]nek vagy általában az [[égbolt|éggömb]] valamely pontjának ''magassága'' ([[latin nyelv|latinul]] ''elevatio'') a megfigyelt pont felé mutató egyenes és a megfigyelési pont [[horizont]]ja által bezárt szög, a [[horizontális koordináta-rendszer]] egyik koordinátája. Mértékegysége a [[fok]]. Régebben mérték [[asztrolábium]]mal és [[kvadráns]]sal.

== Repülés ==
A repülésben rendkívül fontos szerepe van a magasságnak. A domborzati akadályok elkerüléséhez, illetve a gépek egymás közötti elkülönítéshez nagyon fontos egy egységes magassági rendszer használata. Erről bővebben a [[nyomásmagasság]] szócikkben lehet olvasni.

== Kapcsolódó szócikkek ==
*[[Sablon:300 méternél magasabb építmények]]
*[[A világ legmagasabb keresztény templomai]]

== Források ==
*[https://en.wikipedia.org/ Angol Wikipédia]
*[http://mek.oszk.hu/00000/00060 A Pallas nagy lexikona]

{{Portál|Csillagászat}}


[[Kategória:Geometria]]
[[Kategória:Geometria]]

A lap 2022. január 25., 12:39-kori változata