„Szamossy Elek” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Cherybot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: Kiskötőjel cseréje gondolatjelre
a →‎Élete: Gyula (város)|
2. sor: 2. sor:


==Élete==
==Élete==
Első mestere a [[bécs]]i Rahl volt, de csak rövid ideig. 1855 és 1859 között [[Velence|Velencé]]ben dolgozott, majd a [[Gyula|békésgyula]]i kastélyban festett portrékat. Ebben a városban fedezte fel [[Munkácsy Mihály]] tehetségét, aki akkor még csak asztalosinas volt. Lelkesen oktatta az ifjú Munkácsyt két évig. Magával is vitte Dél-[[Magyarország]]ra, nemesi kúriákba arcképfestés céljából. Szamossy később Budapestre költözött. Itt sok portrét festett, de 1865-ben mégis hivatalnok lett a hadügyminisztériumban. Később innen is elköltözött, s [[Nagyvárad]]on oktatott rajzot.
Első mestere a [[bécs]]i Rahl volt, de csak rövid ideig. 1855 és 1859 között [[Velence|Velencé]]ben dolgozott, majd a [[Gyula (város)|békésgyula]]i kastélyban festett portrékat. Ebben a városban fedezte fel [[Munkácsy Mihály]] tehetségét, aki akkor még csak asztalosinas volt. Lelkesen oktatta az ifjú Munkácsyt két évig. Magával is vitte Dél-[[Magyarország]]ra, nemesi kúriákba arcképfestés céljából. Szamossy később Budapestre költözött. Itt sok portrét festett, de 1865-ben mégis hivatalnok lett a hadügyminisztériumban. Később innen is elköltözött, s [[Nagyvárad]]on oktatott rajzot.


==Művei==
==Művei==

A lap 2007. július 29., 14:17-kori változata

Szamossy Elek (Déva, 1826. június 28. – Budapest, 1888. április 21.) festőművész, hivatalnok, tanár.

Élete

Első mestere a bécsi Rahl volt, de csak rövid ideig. 1855 és 1859 között Velencében dolgozott, majd a békésgyulai kastélyban festett portrékat. Ebben a városban fedezte fel Munkácsy Mihály tehetségét, aki akkor még csak asztalosinas volt. Lelkesen oktatta az ifjú Munkácsyt két évig. Magával is vitte Dél-Magyarországra, nemesi kúriákba arcképfestés céljából. Szamossy később Budapestre költözött. Itt sok portrét festett, de 1865-ben mégis hivatalnok lett a hadügyminisztériumban. Később innen is elköltözött, s Nagyváradon oktatott rajzot.

Művei

Szűz Mária című festményét a Szépművészeti Múzeum őrzi. A legnagyobb Szamossy-gyűjtemény 22 képet tesz ki és Temesváron tekinthető meg.

Családja

Később szintén neves festő lett fia, Szamossy László (1866-1909).