„Kájusz pápa” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
DorganBot (vitalap | szerkesztései)
a képlink magyarosítása
YonaBot (vitalap | szerkesztései)
a robot Adding: he:קאיוס
20. sor: 20. sor:
[[Kategória:Szentek, boldogok]]
[[Kategória:Szentek, boldogok]]


[[en:Pope Caius]] [[bg:Кай]] [[ca:Gai I]] [[cs:Caius]] [[da:Pave Caius 1.]] [[de:Cajus (Bischof von Rom)]] [[es:Cayo (papa)]] [[et:Caius]] [[fr:Caïus (pape)]] [[hr:Kajo]] [[it:Papa Caio]] [[ja:カイウス (ローマ教皇)]] [[ka:კაიუსი (პაპი)]] [[ko:교황 카이오]] [[la:Caius]] [[nl:Paus Cajus]] [[pl:Papież Kajus]] [[pt:Papa Caio]] [[ru:Гай (папа римский)]] [[sv:Gajus (påve)]]
[[en:Pope Caius]] [[bg:Кай]] [[ca:Gai I]] [[cs:Caius]] [[da:Pave Caius 1.]] [[de:Cajus (Bischof von Rom)]] [[es:Cayo (papa)]] [[et:Caius]] [[fr:Caïus (pape)]] [[he:קאיוס]] [[hr:Kajo]] [[it:Papa Caio]] [[ja:カイウス (ローマ教皇)]] [[ka:კაიუსი (პაპი)]] [[ko:교황 카이오]] [[la:Caius]] [[nl:Paus Cajus]] [[pl:Papież Kajus]] [[pt:Papa Caio]] [[ru:Гай (папа римский)]] [[sv:Gajus (påve)]]

A lap 2007. június 22., 19:46-kori változata

Caius pápa

Szent Caius a 28. pápa Szent Péter trónján. 283. december 17-én választották meg, és egészen haláláig, 296. április 22-ig ült a trónon.

Dalmáciában született és személye miatt a történelem egyik legkülönösebb pontifikátusát vezethette le. Ugyanis felszentelése után pár héttel a Római Birodalom élére unokaöccse, Diocletianus került. Mindenki visszafogott kíváncsisággal figyelte, hogy Aurelianus üldözései után mi lesz a császárság és az egyház kapcsolatával. Mindenki harmóniát várt a tiltott vallás és a hatalom közös útján.

Diocletianus valóban békét hozott a kereszténység számára. A birodalom határait kitolta, és főhadiszállást rendezett be Nicomedia városában, a Fekete-tenger szorosaira felügyelve. A gyarapodó császárság gyarapodó egyházat is jelentett. Caius idején jólét köszöntött Jézus Krisztus követőire, és nagy tömegeket sikerült ebben az időszakban megtéríteni.

Azonban Diocletianus hamar úgy döntött, hogy az egyház terjedésének útját kell állni, mert annak terjeszkedése az ő hatalmát gyengíti. Így történt, hogy nicomediai palotáját felgyújttatta és az egészet a keresztényekre fogta. Ezzel kezdődött a történelem egyik legnagyobb keresztényüldözése. Hiába volt rokoni kapcsolat, a császár kegyetlen megtorlást alkalmazott. Eleinte Örményország és Szíria hívőit súlytotta a rendelet, ám hamarosan börtönbe vetettek majdnem minden egyházi vezetőt. Caius életére azonban mindig is vigyáztak. Több falvat és házat romboltak porig, de Diocletianusnak ez sem volt elég, és elrendelte, hogy a keresztényeknek áldozatot kell bemutatniuk a pogány istenek előtt. Ennek megtagadásáért rengetegen kerültek állami bányákba.

Azonban hiába akarta a császár eltaposni a kereszténységet, az makacsul fennmaradt, és tovább élt. 296 áprilisában Caius vértanúhalált halt unokaöccse egyik munkatáborában. Mindarról amiről a fentiekben szó volt, mindennek ellenére nem tekinthető történelmileg feltétlen hitelesnek. Már Caius uralkodásának időtartama sem biztos, hiszen Euszebiosz szerint mindössze 10 hónapig töltötte be hivatalát. És persze az sem feltétlen igaz, hogy Diocletianus rokona volt, vagy hogy vértanúként halt meg. Az igazság a történelem nagy titka, a fentieket cáfolni sem lehet bizonyítottan.
Ünnepét április 22-én tartják. Dalmácia és Velence védőszentjeként is ismert, és ezeken a helyeken tisztelet övezi őket. A képzőművészetben pápai tiarával a fején ábrázolták.


Előző pápa:
{{{előző}}}
Római pápa
283-296
Vatikán címere
Következő pápa:
{{{következő}}}