„Kórház utcai stadion” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Hidaspal (vitalap | szerkesztései)
a Békéscsaba építményei kategória hozzáadva (a HotCattel)
Nincs szerkesztési összefoglaló
62. sor: 62. sor:
{{források}}
{{források}}


{{NB1stadionok}}
{{portál|labdarúgás||Békéscsaba|-}}
{{portál|labdarúgás||Békéscsaba|-}}



A lap 2015. július 16., 22:48-kori változata

Kórház utcai stadion
Fájl:Békéscsaba, Kórház utcai stadion teltház esetén.jpg
Adatok
ElhelyezkedésBékéscsaba, Kórház utca 4-6.

Megnyitás ideje1974. augusztus 31.

Felületfüves, 105 × 70 méter
Befogadóképesség13 000
Tulajdoni viszonyok
TulajdonosBékéscsaba önkormányzata
BérlőBékéscsaba 1912 Előre SE
UFC Békéscsaba
Elhelyezkedése
Kórház utcai stadion (Magyarország)
Kórház utcai stadion
Kórház utcai stadion
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 46° 41′ 10″, k. h. 21° 06′ 18″Koordináták: é. sz. 46° 41′ 10″, k. h. 21° 06′ 18″
Térkép

A Kórház utcai stadion egy Békéscsabán található labdarúgóstadion, ami a Békéscsaba 1912 Előre SE és elődjeinek otthona volt a múltban és a jelenben egyaránt.

Fekvése

Békéscsaba belvárosának keleti részén, a körgát és a Széchenyi liget között épült fel, a VI. kerületben, egy aránylag mélyen fekvő, régebben lápos részen. Esős időben régebben gondot jelentett, hogy a mély fekvés miatt gyakran meggyűlt a víz mind a centerpályán, mind a gyakorlótelepeken. Tájolása szerint nyugat-kelet irányú, az állólelátó (párhuzamosan a Kórház utcával) déli, az északi, fedett ülőhely északi fekvésű.

Története

Az idők folyamán a Békéscsabai Előrének több helyen is volt futballpályája, az első a Csányi utcában, majd Kórház utca, Kazinczy utca, aztán ismét Kórház utca. Sokáig igen kicsi, fejletlen pálya volt, csupán egy oldalon fedett, ülőlelátóval. A növekvő igények, de döntően az 1974-es NB I-be kerülés miatt szükségessé vált a stadiont felújítani, jelentősen kibővíteni. Ezekben az időkben Békéscsabán valóságos futballáz tört ki, a szurkolók sorban álltak a bérletekért. Így igen gyors tempóban, állami és tanácsi segítséggel alig 4 hónap alatt elkészült a Kórház utcai fedetlen állólelátó, megduplázva az eredeti kapacitást. Ezután éveken át nem végeztek felújítást, az állaga erősen leromlott. 1988-ban az UEFA-kupa küzdelmeinek idejére felszerelték az eredményjelző táblát is. Az 1990-es U18-as labdarúgó-Európa-bajnokság során több mérkőzést is játszottak, valamint a döntő helyszíne is itt volt, ahol a Szovjetunió 3000 néző előtt verte meg az akkor Luís Figoval felálló Portugáliát. Ezután a '90-es évek közepén újították fel, megerősítve a tartóoszlopokat, cementtel erősítették a kritikus részleteket. 2005-ben az MLSZ felhívása miatt ki kellett építeni a reflektorokat, ami sikerült is 4 hónapi munkával. Azóta esti mérkőzések lebonyolítására is alkalmas a stadion. 2006 után az atlétikapályát felszámolták, a pálya szélességét megnövelték, illetve lebontották a kerítéseket, alacsony, 120 cm-es szabvánnyal helyettesítve. A hátsó pálya helyén korszerű, minden igényt kielégítő műfüves pálya épült, villanyvilágítással. Ekkor átfestettek több részt is, kicserélték a centerpálya fűszőnyegét. 2007 őszén kezdődött a város felőli nyugati oldalon egy új lelátórész építése, a tervek szerint fedett ülőhellyel, mintegy 500 fős befogadóképességgel.
2014 nyarán a korábban állóhelyi lelátó szinte teljes egészében be lett székezve így a lelátó befogadó képessége 2400 főre apadt.
2014. októberében az edzőpályák felújítása után a centerpályát is korszerűsítették. [1] Az első ütem során a pályát 5 méterrel tolják az egykor álló lelátó felé. A játéktér fűthető és alácsövezett lesz, illetve egy automata öntözőberendezéssel látták el.[2]

Megközelíthetősége

Megközelíteni nem túlzottan nehéz, a város vasúti pályaudvaráról egyenesen kell elindulni az Andrássy úton, majd a főtérre érkezvén balra fordulni, és az Evangélikus nagytemplomnál jobbra, innen egyenesen visz az út a stadionig. Az autóval érkezők (Budapest, Debrecen, Szeged) irányból a békési elágazásnál kell jobbra tartani, majd az előbb említett templomnál balra fordulni. Gyula-Doboz felől a kórház előtt kell jobbra fordulni és onnan már csak pár száz méter

Tömegközlekedéssel a 3M buszokkal a Malom térig, a 8, 8A, 8V és a 20-as buszokkal pedig a „Kórház” megállóhelyig kell utazni.

Rekordok

  • Hivatalos nézőcsúcs: Bp. Honvéd ellen, 21 000 néző
  • Nem hivatalos nézőcsúcs: 22 000 néző, 1975 tavaszán az FTC ellen.

Lásd még

Felhasznált irodalom

  • Machalek István: A Békéscsabai Előre 75 év krónikája, Békéscsaba, 1986.


Külső hivatkozások

Jegyzetek