„Menachem Mendel Schneerson” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
MerlIwBot (vitalap | szerkesztései)
Ptbotgourou (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.2) (Bot: következő hozzáadása: ru:Шнеерсон, Менахем-Мендл
44. sor: 44. sor:
[[pl:Menachem Mendel Schneerson]]
[[pl:Menachem Mendel Schneerson]]
[[pt:Menachem Mendel Schneerson]]
[[pt:Menachem Mendel Schneerson]]
[[ru:Шнеерсон, Менахем-Мендл]]
[[uk:Менахем Мендл Шнеєрсон]]
[[uk:Менахем Мендл Шнеєрсон]]
[[yi:מנחם מענדל שניאורסאהן]]
[[yi:מנחם מענדל שניאורסאהן]]

A lap 2013. január 18., 19:03-kori változata

Menachem Mendel Schneerson (1902. április 18. - 1994. június 12.) „a Rebbe” illetve „Lubavicsi Rebbe”.

A Hászid judaizmus chabad lubavicsi mozgalom nagy hatású vezetője. Életfilozófiája a „tartalmas élet” volt. Egyaránt érdekelte a modern tudományosság és a hagyományos vallási bölcselet, matematikusként és természettudósként is ismerték.

Gyermek- és ifjúkora

Nyikolajevben (egy a mai Ukrajnához tartozó városban) született. Apja Levi Jichak Schneerson, köztiszteletnek örvendő rabbi volt, anyja Cháná Schneerson is rabbicsaládból származott. Két öccse volt. Ötévesen költöztek Dnyepropetrovszkba (az egykori Jekatyerinoszlav). Rendkívül tehetséges volt, 12 évesen már a Tóra mélységeinek ismerőjeként tekintettek rá.

Fiatal évei

1923-ban ismerkedett meg Joszéf Jichák Schneerson rabbival, aki akkor a lubavicsi közösség rabbija volt. Tanítványai belső körébe tartozott. Második lánya, Chájá Muská lett a felesége. Ez után Berlinben éltek, ahol a fiatal rabbi matematikát tanult, de 1933-ban elhagyták. Ez után Párizsban az Ecóle Spéciale des Travaux Publicsben (ESTP) majd a Sorbonne-on tanul. Ekkoriban apósa hatására kiadványok előkészítésével foglalkozik, és a nevében tárgyal és utazgat.

A mozgalom vezetője

A nácik elől menekülve 1941. június 23-án New Yorkba érkeztek, ahol a lubavicsi mozgalom oktatási és szociális szervezetének vezetőjévé nevezik ki, és a mozgalom kiadójának is átveszi az irányítását.

1950-ben hunyt el az apósa, aki a mozgalom addigi vezetője volt. Némi vonakodás után ő lett az utóda. Ekkorra már elpusztult csaknem teljes egészében a lubavicsi közösség. Negyven évnyi munka során sikerült megújítania (ma már több mint 200  000 tagot számlál).

Számos oktatási és szociális programot indított el, amelyek tekintet nélkül a vallásra és származásra tevékenykedtek. Létrehozta a scluchimot (a lubavicsi küldöttek testületét), amelynek tagjai világszerte létrehoztak chábád lubavicsi központokat, ahol a helyi zsidó közösség vallási és világi szükségleteit segítették. Munkásságával nagy tekintélyt vívott ki magának, politikusok, az üzleti vezetői és sok más ember tisztelte. 1992-ben agyvérzés érte.

Hatása

Nem sokkal halála után az USA Kongresszusi Aranyéremmel tüntette ki „a világ oktatásában erkölcsiségében és jótékonyságban elért kimagasló és tartós eredményeiért”. A Rebbének nem voltak gyermekei. A mozgalom továbbra is működik (noha nem választanak újabb vezetőt), többek között Magyarországon is.

Könyvek

Külső hivatkozások