„Sablon:Vitrin/3” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
frissítés
frissítés 1906-os francia nagydíj
1. sor: 1. sor:
====[[Big Bang (dél-koreai együttes)]] (A kiemelt státuszt megkapta: 2012. 06. 17.)====
====[[1906-os francia nagydíj]] (A kiemelt státuszt megkapta: 2012. 07. 20.)====


[[Fájl:Big Bang LG.jpg|150px|jobbra|]]
[[Fájl:1906 French Grand Prix Szisz.jpg|150px|jobbra|A magyar Szisz Ferenc, a verseny győztese]]
Az '''1906-os francia nagydíj''' volt az [[1906-os Grand Prix szezon]] harmadik versenye, azonban az első mai értelemben vett nagydíj (franciául és angolul Grand Prix, németül Grosser Preis, olaszul Grande Premio, később Gran Premio).
A '''Big Bang''' vagy '''BIGBANG''' ([[koreai nyelv|koreaiul]]: 빅뱅, Pikpeng) egy 2006-ban alakult népszerű [[Dél-Korea|dél-koreai]] [[k-pop|popegyüttes]], tagjai [[G-Dragon]], [[Taeyang]], [[T.O.P.]], [[Daesung]] és [[Seungri]]. Az együttes kiadója, a [[YG Entertainment]] bevételeinek mintegy 30%-át adja. A Big Bang rajongóinak elnevezése ''VIP'', a zenekar azonos című kislemeze után, a hivatalosan regisztrált ''VIP''-k száma körülbelül {{szám|300000}}.


A verseny a ma is komoly autósportélettel bíró [[Le Mans]]-ban, valamint a környező településeken, közúton zajlott. A [[Francia Automobil Szövetség]] által szervezett versenyt konkurenciának szánták a brit [[Gordon Bennett-kupa|Gordon Bennett-kupával]] szemben. Egy kör a mai versenypályákhoz képest hihetetlenül hosszú, több mint 103 kilométer volt. Ezt az indulóknak tizenkétszer kellett megtenniük, ami összességében több mint 12 órájába telt a résztvevőknek.
Az együttes tagjait egy válogató során választották ki, amelyet az egyik koreai televízió is közvetített. Eleinte [[hiphop]]pal és [[rhythm and blues|R&B]]-vel foglalkoztak, később erőteljesen befolyásolni kezdte dalaikat az [[elektronikus zene]]. G-Dragon számos dicséretet kapott az együttesben folytatott dalszerzői tevékenysége miatt. Innovatívnak és a [[K-pop]] megújítóinak tartják őket, akik befolyással vannak a koreai divatra is. Az együttes a dél-koreai [[reklám|termékreklámok]] egyik legnépszerűbb szereplője. A Big Bang az első külföldi együttes, akik elnyerték a Japán Kábeltelevíziós díjat a legjobb új együttes kategóriában és az első dél-koreai együttes, akik a Japan Records-elismerésben részesültek. 2011-ben az [[MTV Europe Music Awards]]on elnyerték a legjobb nemzetközi előadó címet, a nyertesek közül a [[Queen]]t leszámítva a Big Bang volt az egyedüli nem észak-amerikai előadó. Ugyanebben az évben ''[[Tonight (Big Bang-album)|Tonight]]'' című albumuk az amerikai [[Billboard]] világzenei toplistájának harmadik helyén szerepelt, az amerikai [[iTunes]] popzenei toplistájának 9. helyén debütált, megelőzve [[Lady Gaga|Lady Gagát]], az albumok toplistáján pedig a 18. helyen szerepelt.


A verseny leggyorsabb körét a hazai pályán versenyző [[Paul Baras]] futotta, azonban ő végül csak hetedikként zárt. A versenyt a magyar származású, ám ekkor már [[Franciaország]]ban élő és a [[Renault]] alkalmazásában álló [[Szisz Ferenc]] nyerte. Második az olasz [[Felice Nazzaro]], harmadik az ugyancsak francia [[Albert Clément]] lett. Szisz mindkettejüket több mint fél órával előzte meg, vagyis előnye körülbelül fél kör volt. A mögöttük célba érők hátránya már legalább másfél óra volt, vagyis Szisz a másik két dobogóson kívül mindenkit lekörözött. Érdekesség, hogy a harmincnégy indulóból végül csak tizenegyen értek célba.
2012-ben ''[[Alive (Big Bang-album)|Alive]]'' című középlemezük ''Blue'' című videoklipjét öt nap alatt nyolcmilliószor nézték meg a [[YouTube]]-on. A dal minden koreai slágerlistán első helyezést ért el. A ''Still Alive'' című újracsomagolt lemezük ''Monster'' című dala a megjelenesét követő 24 órában hárommilliós nézettséggel rekordot állított fel, korábban egyetlen K-pop-videó sem ért el ilyen rövid idő alatt ekkora látogatottságot. A lemez megjelenését követő világkörüli turnéjukon a korábban Lady Gagával is együttműködő kreatív igazgató [[Laurieann Gibson]]nal dolgoznak együtt. A Big Bang iránt a [[Grammy-díj]]as rapper-producer [[Swizz Beatz]] ([[Alicia Keys]] férje) is érdeklődik.


<div align="right">''([[Big Bang (dél-koreai együttes)|Tovább a szócikkhez]]…)''<!--
<div align="right">''([[1906-os francia nagydíj|Tovább a szócikkhez]]…)''<!--
EZT ITT A DIVBEN NE CSERÉLJÉTEK LE!!! --></br><small>{{szerkeszt|Sablon:Vitrin/2|frissít}}</small></div><noinclude>[[Kategória:Vitrin]]</noinclude>
EZT ITT A DIVBEN NE CSERÉLJÉTEK LE!!! --></br><small>{{szerkeszt|Sablon:Vitrin/3|frissít}}</small></div><noinclude>[[Kategória:Vitrin]]</noinclude>

A lap 2013. január 17., 21:23-kori változata

1906-os francia nagydíj (A kiemelt státuszt megkapta: 2012. 07. 20.)

A magyar Szisz Ferenc, a verseny győztese
A magyar Szisz Ferenc, a verseny győztese

Az 1906-os francia nagydíj volt az 1906-os Grand Prix szezon harmadik versenye, azonban az első mai értelemben vett nagydíj (franciául és angolul Grand Prix, németül Grosser Preis, olaszul Grande Premio, később Gran Premio).

A verseny a ma is komoly autósportélettel bíró Le Mans-ban, valamint a környező településeken, közúton zajlott. A Francia Automobil Szövetség által szervezett versenyt konkurenciának szánták a brit Gordon Bennett-kupával szemben. Egy kör a mai versenypályákhoz képest hihetetlenül hosszú, több mint 103 kilométer volt. Ezt az indulóknak tizenkétszer kellett megtenniük, ami összességében több mint 12 órájába telt a résztvevőknek.

A verseny leggyorsabb körét a hazai pályán versenyző Paul Baras futotta, azonban ő végül csak hetedikként zárt. A versenyt a magyar származású, ám ekkor már Franciaországban élő és a Renault alkalmazásában álló Szisz Ferenc nyerte. Második az olasz Felice Nazzaro, harmadik az ugyancsak francia Albert Clément lett. Szisz mindkettejüket több mint fél órával előzte meg, vagyis előnye körülbelül fél kör volt. A mögöttük célba érők hátránya már legalább másfél óra volt, vagyis Szisz a másik két dobogóson kívül mindenkit lekörözött. Érdekesség, hogy a harmincnégy indulóból végül csak tizenegyen értek célba.