„Szenvedélyjószág” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Javak kategória hozzáadva (a HotCattel)
Nincs szerkesztési összefoglaló
5. sor: 5. sor:
A szenvedélyjószágok esetében a jövedelem és az ár kevésbé van hatással a fogyasztás mennyiségére, ezek változatlansága esetén is változhatnak a fogyasztói [[preferencia|preferenciák]].
A szenvedélyjószágok esetében a jövedelem és az ár kevésbé van hatással a fogyasztás mennyiségére, ezek változatlansága esetén is változhatnak a fogyasztói [[preferencia|preferenciák]].


A kulturális élmény jelenbeli fogyasztásával felhalmozott [[kulturális tőke]] hatására nőhet a jövőbeni fogyasztás. Egyre kisebb ráfordítással jár a fogyasztás, így racionális viselkedés a fogyasztás növelése. A rossz élmény azonban csökkentheti a fogyasztást, mivel nem válnak automatikusan kulturális tőkévé az elfogyasztott kulturális javak. {{refhely|Daubner-Horváth-Petró 2002}}
A kulturális élmény jelenbeli fogyasztásával felhalmozott [[kulturális tőke]] hatására nőhet a jövőbeni fogyasztás. Egyre kisebb ráfordítással jár a fogyasztás, így racionális viselkedés a fogyasztás növelése. A rossz élmény azonban csökkentheti a fogyasztást, mivel nem válnak automatikusan kulturális tőkévé az elfogyasztott kulturális javak. {{refhely|KultGaz2002}}


== Jegyzetek ==
== Jegyzetek ==
11. sor: 11. sor:


== Források ==
== Források ==
* {{hely|KultGaz2002}} {{KultGaz2002}}
* {{hely|Daubner-Horváth-Petró 2002}} Daubner-Horváth-Petró 2002: Daubner Katalin – Horváth Sándor – Petró Katalin: Kultúra-gazdaságtani tanulmányok. Budapest: Aula. 2002.


[[Kategória:Kultúra-gazdaságtan]]
[[Kategória:Kultúra-gazdaságtan]]

A lap 2012. február 29., 08:48-kori változata

Szenvedélyjószágnak nevezzük azokat a javakat, amelyek esetében a múltbeli fogyasztás növeli a jelenbeli fogyasztást, a jelenbeli fogyasztás pedig a jövőbenit. Ezen jószágok fogyasztása újabb fogyasztásra ösztönöz és esetükben nem érvényesül a csökkenő határhaszon elve. A dohányzás, a drogok, a különböző gyűjtőszenvedélyek mind ilyen jószágok.

Elkülöníthetjük a pozitív és negatív szenvedélyjószágokat az alapján, hogy fogyasztásuk milyen hatással jár az egyén, illetve a társadalom számára. A negatív szenvedélyjószágok fogyasztása mind az egyén, mind a társadalom számára ártalmas, ilyen például a dohányzás. A pozitív szenvedélyjószágok közé tartoznak a kulturális javak, amelyek fogyasztása nincs káros hatással az emberekre.

A szenvedélyjószágok esetében a jövedelem és az ár kevésbé van hatással a fogyasztás mennyiségére, ezek változatlansága esetén is változhatnak a fogyasztói preferenciák.

A kulturális élmény jelenbeli fogyasztásával felhalmozott kulturális tőke hatására nőhet a jövőbeni fogyasztás. Egyre kisebb ráfordítással jár a fogyasztás, így racionális viselkedés a fogyasztás növelése. A rossz élmény azonban csökkentheti a fogyasztást, mivel nem válnak automatikusan kulturális tőkévé az elfogyasztott kulturális javak. [1]

Jegyzetek

Források