„Kronberger Lily” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Mt7 (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
'''Kronberger Lily''' vagy ''Kronberger Lili'' ([[Budapest]], [[1890]]. [[november 12]]. - [[Budapest]], [[1977]]. [[május 21]].) a műkorcsolyázás zsidó származású magyar úttörője volt.
'''Kronberger Lily''' vagy ''Kronberger Lili'' ([[Budapest]], [[1890]]. [[november 12]]. - [[Budapest]], [[1977]]. [[május 21]].) a női műkorcsolyázás magyar úttörője


==Életpályája==
A magyar sport elsõ világbajnoka. Az első nők egyike volt, aki aműkorcsolyázásra adta a fejét. Elente a férfiakkal kellett versenyeznie. Az első két világbajnoki versenyén 1906 és 1907-ben bronzérmét nyert, a sléziai Troppauban (ma [[Opava]]) először lett világbajnok, ezt a címet háromszor védte meg [[Budapest]]en, [[Berlin]]ben és [[Bécs]]ben. Férjhezmenetele miatt befelyezte a pályafutását és átadta a stafétabotot [[Méray-Horváth Zsófia|Méray-Horváth Zsófiának]]. Az utolsó bécsi világbajnoki versenye volt az első műkorcsolya futam, amit zene kisérte, ez [[Kodály Zoltán]] ötlete volt. A hazai sajtónak nem tetszett, hogy nagyobb sikerei voltak, mint a férfiaknak, ezt azzal indokolták, hogy alig volt vetélytársa. A ''Jewish Sport Hall Of Fame'' [[1983]]-ban besorolta Kronberger Lilit a tagjai közé.
Budapesten született [[zsidó]] családban.
A magyar sport első világbajnoka. Az első nők egyike volt, aki a műkorcsolyázásra adta a fejét. Eleinte a férfiakkal kellett versenyeznie. Az első két világbajnoki versenyén 1906 és 1907-ben bronzérmét nyert, a sziléziai Troppauban (ma [[Opava]]) először lett világbajnok, ezt a címet háromszor védte meg [[Budapest]]en, [[Berlin]]ben és [[Bécs]]ben. Férjhezmenetele miatt befelyezte a pályafutását és átadta a stafétabotot [[Méray-Horváth Zsófia|Méray-Horváth Zsófiának]]. Az utolsó bécsi világbajnoki versenye volt az első műkorcsolya futam, amit zene kisérte, ez [[Kodály Zoltán]] ötlete volt. A hazai sajtónak nem tetszett, hogy nagyobb sikerei voltak, mint a férfiaknak, ezt azzal indokolták, hogy alig volt vetélytársa. A ''Jewish Sport Hall Of Fame'' [[1983]]-ban besorolta Kronberger Lilit a tagjai közé.


==Eredményei==
==Eredményei==

A lap 2006. július 20., 20:14-kori változata

Kronberger Lily vagy Kronberger Lili (Budapest, 1890. november 12. - Budapest, 1977. május 21.) a női műkorcsolyázás magyar úttörője

Életpályája

Budapesten született zsidó családban. A magyar sport első világbajnoka. Az első nők egyike volt, aki a műkorcsolyázásra adta a fejét. Eleinte a férfiakkal kellett versenyeznie. Az első két világbajnoki versenyén 1906 és 1907-ben bronzérmét nyert, a sziléziai Troppauban (ma Opava) először lett világbajnok, ezt a címet háromszor védte meg Budapesten, Berlinben és Bécsben. Férjhezmenetele miatt befelyezte a pályafutását és átadta a stafétabotot Méray-Horváth Zsófiának. Az utolsó bécsi világbajnoki versenye volt az első műkorcsolya futam, amit zene kisérte, ez Kodály Zoltán ötlete volt. A hazai sajtónak nem tetszett, hogy nagyobb sikerei voltak, mint a férfiaknak, ezt azzal indokolták, hogy alig volt vetélytársa. A Jewish Sport Hall Of Fame 1983-ban besorolta Kronberger Lilit a tagjai közé.

Eredményei

Külső hivatkozások