„Köztes tömegű fekete lyuk” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Syp (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
Hidaspal (vitalap | szerkesztései)
22. sor: 22. sor:
{{Portál|Csillagászati| }}
{{Portál|Csillagászati| }}


[[Kategória:Égitestek]]
[[Kategória:Fekete lyukak]]
[[Kategória:Gravitáció]]
[[Kategória:Asztrofizika]]


[[en:Intermediate-mass black hole]]
[[en:Intermediate-mass black hole]]

A lap 2009. március 10., 04:17-kori változata

Fájl:0094true scale.jpg
A Messier 82 szabálytalan galaxis röntgenképe, melyet a Chandra űrtávcső készített. A fehér pöttyök ultrafényes röntgenforrások, valószínűleg köztes tömegű fekete lyukak körüli akkréciós korongok bocsátják ki őket.

A köztes tömegű fekete lyuk olyan fekete lyuk, amelynek tömege néhány száz–néhány ezer naptömeg. Több, kisebb fekete lyuk ütközésével jöhet létre, a feltételezések szerint elsősorban gömbhalmazok középpontjában. Egyelőre nagyon kevés ilyen fekete lyukat ismerünk, az NGC 4472 galaxis egyik gömbhalmazában (valószínűleg a halmaz közepén) van ilyen fekete lyuk.[1] Hasonló fekete lyukat találtak az ω Centauri gömbhalmazban (bár a megfigyelt jelenségeknek elképzelhetőek más okai is), tömege a csillagok radiálissebesség-mérései alapján 40 000 naptömegnek adódott, ami jól illeszkedik annak a törpegalaxisnak a tömegéhez, amelyből az ω Centauri kialakult, miután Tejútrendszerünk elnyelte. Az Androméda-galaxis körül legnagyobb gömbhalmaza, a G1 középpontjában is ismert ilyen tömegű fekete lyuk.[2] Az ilyen fekete lyukak keletkezésekor gravitációs hullámok szabadulnak fel, amik kölcsönhatásba lépnek az újonnan keletkezett fekete lyukkal, és azt nagyon nagy, több száz kilométeres másodpercenkénti sebességre gyorsíthatják, így kilökve a csillaghalmazból, amelyben született. Az ilyen, a galaxisában szabadon bolyongó fekete lyuk napjaink csillagászati műszerei számára gyakorlatilag észrevehetetlen, ha nem lép kölcsönhatásba más objektumokkal (például nem képződik körülötte akkréciós korong).[3]

Az NGC 5408 galaxisban lévő egyik ultrafényes röntgenforrás (ULX, Ultra Luminous X-ray source) tömegét egy új módszerrel megmérve, 2000 naptömegnyinek adódott[4], így ez is ebbe a ritka csoportjába tartozik a fekete lyukaknak. Az ultrafényes röntgenforrásokat általában a kutatók a köztes tömegű fekete lyukakkal hozzák összefüggésbe.

A mintegy 50 millió fényévre lévő galaxisbeli RZ2109 gömbhalmaz vizsgálata szerint a közepén lévő fekete lyuk tömege mindössze nagyjából 10 M, ez kevés ellenérv a gömbhalmazok közepén lévő néhány száz - néhány ezer naptömegű fekete lyukak léte ellen.[5]

Külső hivatkozások

Lábjegyzetek

  1. „Középsúlyú” fekete lyukak Szerző: Molnár Péter
  2. Közepes méretű fekete lyuk a Tejútrendszer legnagyobb gömbhalmazában?Hírek.csillagászat.hu; Kovács József, 2008. április 9.
  3. Middleweight black holes roam the galaxy undetected2008. január 10.
  4. Közepes tömegű fekete lyukat találtak egy galaxisban Szerző: Kovács József, hírek.csillagászat.hu
  5. Frey, Sándor: Közepes tömegű fekete lyukak: talán mégsincsenek?. Űrvilág.hu, 2008. szeptember 2. (Hozzáférés: 2008. szeptember 2.)