„Amszterdami szerződés” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
VolkovBot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: következő hozzáadása: ca:Tractat d'Amsterdam
1. sor: 1. sor:
[[1997]]. [[október 2]]-án aláírt '''Amszterdami szerződés''' az európai integráció alapvető szerződéseinek egyike.
'''Amszterdami Szerződés''': A tagállamok 1996-ban kormányközi konferenciát hívtak össze a [[Maastrichti Szerződés]] felülvizsgálására. Az [[Európai Unió]] megteremtésével túlságosan nagy lépést tett az európai integráció, és szükség volt az intézményrendszer hatékonyságának és demokratikus működésének újragondolására. Az EU keleti bővítése akár 10-14 új tagot jelenthetett. A kormányközi konferencián megtárgyalt reformok összegzéseként jött aztán létre az [[1997]]. október 2-án aláírt Amszterdami Szerződés, amely az európai integráció alapvető szerződéseinek egyike.

A [[Európai Unió]] (EU) tagállamai [[1996]]-ban kormányközi konferenciát hívtak össze a [[Maastrichti szerződés]] felülvizsgálására. Az EU megteremtésével túlságosan nagy lépést tett az európai integráció, és szükség volt az intézményrendszer hatékonyságának és demokratikus működésének újragondolására. Az [[Az Európai Unió bővítése|EU keleti bővítése]] akár 10-14 új tagot jelenthetett.


==A változtatások==
==A változtatások==
Az Amszterdami Szerződés fontos előrelépéseket hozott a közös kül- és biztonságpolitika területén (közös stratégiák, konstruktív tartózkodás). A legjelentősebb haladást a bel- és igazságügyi együttműködés közösségiesítésében érték el. A menekültügyi és bevándorlási politikát, a külső és belső határellenőrzést, valamint az igazságügyi együttműködést polgári jogi ügyekben átemelték az Unió három pillére közül a harmadikból az elsőbe. A [[Schengeni Egyezmény]]t beemelték az EU intézményi keretébe. A harmadik pillér fennmaradó részében pedig megerősítették a rendőri és bűnügyi együttműködést. Szintén említésre méltó, hogy Amszterdamban sikerült elérni a foglalkoztatási politika közösségi szintre emelését. – A döntéshozatali és intézményi reformok területén azonban a szerződés csalódást keltett, a lényeges döntéseket ezen a területen lényegében véve elnapolták (később egy kormányközi konferencia, a [[Nizzai Szerződés]], az [[Európai Konvent]] és egy újabb kormányközi konferencia foglalkoznak még a kérdéssel).
Az Amszterdami szerződés fontos előrelépéseket hozott a közös kül- és biztonságpolitika területén (közös stratégiák, konstruktív tartózkodás). A legjelentősebb haladást a bel- és igazságügyi együttműködés közösségiesítésében érték el. A menekültügyi és bevándorlási politikát, a külső és belső határellenőrzést, valamint az igazságügyi együttműködést polgári jogi ügyekben átemelték az [[Az Európai Unió három pillére|Unió három pillére]] közül a harmadikból az elsőbe. A [[Schengeni egyezmény]]t beemelték az EU intézményi keretébe. A harmadik pillér fennmaradó részében pedig megerősítették a rendőri és bűnügyi együttműködést. Szintén említésre méltó, hogy [[Amszterdam]]ban sikerült elérni a foglalkoztatási politika közösségi szintre emelését. – A döntéshozatali és intézményi reformok területén azonban a szerződés csalódást keltett, a lényeges döntéseket ezen a területen lényegében véve elnapolták (később egy kormányközi konferencia, a [[Nizzai szerződés]], az [[Európai Konvent]] és egy újabb kormányközi konferencia foglalkoznak még a kérdéssel).


[[kategória:Európai Unió]]
[[Kategória:Európai Unió]]
[[kategória:jog]]
[[Kategória:Nemzetközi jog]]


[[en:Amsterdam Treaty]]
[[en:Amsterdam Treaty]]

A lap 2007. december 27., 16:44-kori változata

1997. október 2-án aláírt Amszterdami szerződés az európai integráció alapvető szerződéseinek egyike.

A Európai Unió (EU) tagállamai 1996-ban kormányközi konferenciát hívtak össze a Maastrichti szerződés felülvizsgálására. Az EU megteremtésével túlságosan nagy lépést tett az európai integráció, és szükség volt az intézményrendszer hatékonyságának és demokratikus működésének újragondolására. Az EU keleti bővítése akár 10-14 új tagot jelenthetett.

A változtatások

Az Amszterdami szerződés fontos előrelépéseket hozott a közös kül- és biztonságpolitika területén (közös stratégiák, konstruktív tartózkodás). A legjelentősebb haladást a bel- és igazságügyi együttműködés közösségiesítésében érték el. A menekültügyi és bevándorlási politikát, a külső és belső határellenőrzést, valamint az igazságügyi együttműködést polgári jogi ügyekben átemelték az Unió három pillére közül a harmadikból az elsőbe. A Schengeni egyezményt beemelték az EU intézményi keretébe. A harmadik pillér fennmaradó részében pedig megerősítették a rendőri és bűnügyi együttműködést. Szintén említésre méltó, hogy Amszterdamban sikerült elérni a foglalkoztatási politika közösségi szintre emelését. – A döntéshozatali és intézményi reformok területén azonban a szerződés csalódást keltett, a lényeges döntéseket ezen a területen lényegében véve elnapolták (később egy kormányközi konferencia, a Nizzai szerződés, az Európai Konvent és egy újabb kormányközi konferencia foglalkoznak még a kérdéssel).