„Kaolinit” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
2. sor: 2. sor:
A '''kaolinitfélék''' a fillo- vagy rétegszilikátok alosztályának [[agyagásványok]] alcsoportjába tartozó [[ásvány|ásványcsoport]]. A ''kaolin'' elnevezés eredete első lelőhelyeinek egyikéből származik: ''Kao'' (magas) ''Ling'' (hegy) (''kínai'').
A '''kaolinitfélék''' a fillo- vagy rétegszilikátok alosztályának [[agyagásványok]] alcsoportjába tartozó [[ásvány|ásványcsoport]]. A ''kaolin'' elnevezés eredete első lelőhelyeinek egyikéből származik: ''Kao'' (magas) ''Ling'' (hegy) (''kínai'').



==Kémiai és fizikai tulajdonságaik==
*'''A csoport ásványai:''' kaolinit, dickit, nakrit és halloysit.<br>
*'''Képletük:'''<br>
**kaolinit, dickit, nakrit: Al<sub>4</sub>[Si<sub>4</sub>O<sub>10</sub>(OH)<sub>8</sub>]<br>
**a halloysit molekuláris vízet is tartalmaz: Al<sub>4</sub>[Si<sub>4</sub>O<sub>10</sub>(OH)<sub>8</sub>](H<sub>2</sub>O)<sub>4</sub>
*'''Szimmetriájuk:''' kaolinit triklin; dickit, nakrit, halloysit monoklin
*'''Sűrűségük:''' kaolinit, dickit, nakrit 2,6 g/cm<sup>3</sup>; halloysit 2-2,2 g/cm<sup>3</sup>
*'''Keménységük:''' 1-2 (a [[Mohs-féle keménységi skála]] alapján)
*'''Hasadásuk:''' tökéletes
*'''Színük:''' fehér, sárgás, illetve barnás vagy zöldes árnyalatú
*'''Fényük:''' nagyobb pikkelyeken gyöngyházfényű
Gyurcsány takarodj!


==Szerkezetük==
==Szerkezetük==

A lap 2007. április 23., 14:23-kori változata

Uralkodóan kaolinitből álló, földes szerkezetű kaolin (porcelánföld).

A kaolinitfélék a fillo- vagy rétegszilikátok alosztályának agyagásványok alcsoportjába tartozó ásványcsoport. A kaolin elnevezés eredete első lelőhelyeinek egyikéből származik: Kao (magas) Ling (hegy) (kínai).


Szerkezetük

Kétrétegű: a tetraéderes [Si4O10] szilikátsíkhoz hidrargillit szerkezetű, oktaéderes Al(OH)3 réteg kapcsolódik. Az egymásra következő rétegek hidrogénhíd kötéssel (O- és OH-ionokon keresztül) kapcsolódnak, ami a változatos egymás fölötti helyzetből adódó szerkezeti variációkhoz vezet (kaolinit, dickit, nakrit).

A halloysitnak cső alakú, feltekeredett kristályai vannak. Ennek magyarázata az, hogy a hidrargillit réteg és [Si4O10] szilikátsík rácsállandója eltér (8,62, illetve 8,93 Å), ezért a két egybeépült réteg a méretkülönségek miatt feltekeredik. A kaolinit, dickit és nakrit esetében a hidrogénhíd kötés elég erős ahhoz, hogy a feltekeredést megakadályozza, míg a halloysit kettős rétegei között vízmolekulák is vannak, ami miatt a hidrogénhíd kötések meggyengülnek.

Megjelenési formái, genetikája

A kaolinit földes szerkezetű, finom pikkelyekből álló halmazokat alkot. A dickit kristályai nőnek a legnagyobbra a csoportban (5 mm). A dickit és nakrit gyakran alkot sugaras, legyezőszerű, apró halmazokat.

A csoport ásványai földpátok, földpátpótlók és más alumínium-szilikátok hidrolitos lebontásával, másodlagosan képződnek. Elsősorban a savanyú vulkáni kőzetek (riolit) kaolinosodnak. Magyarországon a Tokaj-hegységben vannak telepei.

Ipari alkalmazásaik

Kerámia- és tűzállóanyag gyártásban alapvető nyersanyagok. Az ebből a célból bányászott porcelánföld (vagy kaolin) túlnyomó része kaolinit ásványból áll.

Rokon ásványfajok