390
szerkesztés
a |
|||
A város és a környék számára a hanyatlást az okozta, hogy a folyamatosan romló pálya miatt teljesen új vasutat építettek jóval nyugatabbra, majd 1980-ban teljesen megszűnt a forgalom a régi szakaszon. A környéket ettől fogva csak több száz kilométeres földutakon lehetett megközelíteni. A vonal mentén lévő települések közül sok teljesen elhagyott kísértetvárossá vált. Oodnadatta is a halálra ítélt települések egyike volt. A lakosság száma drámaian csökkenni kezdett. Az üresen álló házakat az őslakók vásárolták fel. A nyolcvanas évektől a terepjárós turisták kezdték felfedezni a vidéket.
Egy 1976 körül [[Sydney]] és [[Canberra]] városokból ide költözött, itt új életet kezdő fiatal párnak (Adam Plate és Lynnie Trevillian) köszönhetően létrejött a
== Élet Oodnadattában ==
Oodnadatta bevételeinek nagy része a turizmusból származik. Az inkább egy poros tanyaközpontra, mintsem európai értelemben vett városra emlékeztető település jelentős turistacélpont. Vonzerejét a világvégi hangulat, a nehéz megközelíthetőség, a vad, sivatagi táj jelenti. A várost az 1970-es évektől egyre inkább felfedezték a kalandvágyó turisták. 1980-ig a főutcában volt a vasútállomás, mely évtizedekig végállomás is volt. Az állomásépületet később felújították, múzeumként üzemel. Szintén a főutcában áll a Pink Roadhouse fogadó, mely ausztrál szokás szerint mindent kínál, amire az utazóknak szükségük lehet. A település másik kis szállodája az aboriginal tulajdonban álló ''Transcontinental Hotel''. Ha a patakban víz van, kenuk bérelhetők vadvizi evezésre. Turisták számára felkeresendő érdekesség az első lakók idejéből megmaradt temető.
A Marree településről induló, Oodnadattán átmenő, a [[Stuart Highway]] országútba Marlánál csatlakozó, 617 kilométer hosszú, vad és néptelen tájon húzódó [[Oodnadatta Track]] földút és a még hosszabb, kimondottan az egykori vasutat követő ''Old Ghan Heritage Trail'' út számtalan természeti értéket és vasúttörténeti emléket, romos, elhagyott egykori településeket láttat a hosszú és nehéz földutat bejáró turistákkal. Az egyéni utat nem vállalók csoportos utakat,
A várostól 45 kilométerre délre található az erősen lepusztult, nehezen megközelíthető [[Mount Toondina-kráter]], egy egykori meteoritbecsapódás maradványa.
|