„Tennó” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
+iwk (kat + csonk)
a +kat
1. sor: 1. sor:
Tennó japán ’az ég ura’, mikádó, japán ’tiszteletreméltó kapu’. A japán császár kínai mintát tükröző címe. Az ókimi (nagykirály) elnevezést váltotta fel a [[7. század]]ban. A tenno politikai hatalma a [[Heinan-korban]] ([[794]]-[[1185]]) fokozatosan megszűnt (sógunátus), a következő évszázadokban a sintoizmus főpapjaként, az isteni hatalom letéteményeseként uralkodott. Jogaiba a Meidzsi-restauráció ([[1867]]) helyezte vissza. [[Hirohito]] császár [[1946]] januárjában nyilvánosan lemondott a tennok isteni méltóságáról. A modern alkotmány ([[1947]]. [[május 3]].) szerint a tenno japán állam és a nemzeti egységének szimbóluma, feladata azóta ismét a formális államügyekre (kinevezések, a parlament összehívása stb.) korlátozódnak.
'''Tennó''' [[japán nyelv]]en ''az ég ura'', más néven mikádó, japán nyelven ''tiszteletreméltó kapu''. A japán császár kínai mintát tükröző címe. Az [[ókimi]] (nagykirály) elnevezést váltotta fel a [[7. század]]ban. A tenno politikai hatalma a [[Heinan-korban]] ([[794]]-[[1185]]) fokozatosan megszűnt (sógunátus), a következő évszázadokban a [[sintoizmus]] főpapjaként, az isteni hatalom letéteményeseként uralkodott. Jogaiba a [[Meidzsi-restauráció]] ([[1867]]) helyezte vissza. [[Hirohito]] császár [[1946]] januárjában nyilvánosan lemondott a tennok isteni méltóságáról. A modern alkotmány ([[1947]]. [[május 3]].) szerint a tenno japán állam és a nemzeti egységének szimbóluma, feladata azóta ismét a formális államügyekre (kinevezések, a parlament összehívása stb.) korlátozódnak.


[[Kategória:Japán]]
[[Kategória:Uralkodók]]
[[en:Emperor of Japan]]
[[en:Emperor of Japan]]
[[cy:Rhestr Ymerawdwyr Siapan]]
[[cy:Rhestr Ymerawdwyr Siapan]]

A lap 2007. március 31., 14:52-kori változata

Tennó japán nyelven az ég ura, más néven mikádó, japán nyelven tiszteletreméltó kapu. A japán császár kínai mintát tükröző címe. Az ókimi (nagykirály) elnevezést váltotta fel a 7. században. A tenno politikai hatalma a Heinan-korban (794-1185) fokozatosan megszűnt (sógunátus), a következő évszázadokban a sintoizmus főpapjaként, az isteni hatalom letéteményeseként uralkodott. Jogaiba a Meidzsi-restauráció (1867) helyezte vissza. Hirohito császár 1946 januárjában nyilvánosan lemondott a tennok isteni méltóságáról. A modern alkotmány (1947. május 3.) szerint a tenno japán állam és a nemzeti egységének szimbóluma, feladata azóta ismét a formális államügyekre (kinevezések, a parlament összehívása stb.) korlátozódnak.