„Faraday-kalitka” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát: 62.165.193.26 (vita) szerkesztéséről 195.199.204.243 szerkesztésére
1. sor: 1. sor:
A '''Faraday-kalitka''' az elektromos tér hatásának kiküszöbölésére szolgáló, villamosan vezető anyaggal (pl. fémhálóval) körülvett térrész, amelybe a fémháló védőhatása folytán a külső elektromos erőtér nem hatol be („árnyékolás”). Ezzel magyarázható például az is, hogy a [[vasbeton]] szerkezetből készült épületekben legtöbbször nincs elég térerő a [[mobiltelefon]]ok működéséhez.
A '''Faraday-kalitka''' az elektromágneses hatás kiküszöbölésére szolgáló, fémhálóval körülvett térrész, amelybe a fémháló védőhatása folytán a külső elektromos erőtér nem hatol be („árnyékolás”). Ezzel magyarázható például az is, hogy a [[vasbeton]] szerkezetből készült épületekben legtöbbször nincs elég térerő a [[mobiltelefon]]ok működéséhez.


A Faraday-kalitka belsejében kívülről nem hatol be az [[elektromos tér|elektromos]], így például a belsejében lévő emberek/berendezések ezek hatásától védve vannak.
A Faraday-kalitka belsejében nincs se [[elektromos tér|elektromos]], se [[mágneses tér]], így a belsejében lévő emberek ezek hatásától védve vannak.


Így védi meg például a repülőgép fém teste a benne ülő utasokat, ha belecsap a [[villám]].
Így védi meg például a repülőgép fém teste a benne ülő utasokat, ha belecsap a [[villám]]. A Faraday-kalitka hatékonysága függ a vezetők közötti távolságtól (minél kisebb a távolság, annál biztonságosabb), függ a vezető ellenállásától (minél kisebb, annál biztonságosabb), és a levegő pára-, por- és iontartalma is befolyásolja a hatékonyságát.


{{csonk-fiz}}
{{csonk-fiz}}

A lap 2012. november 19., 20:33-kori változata

A Faraday-kalitka az elektromágneses hatás kiküszöbölésére szolgáló, fémhálóval körülvett térrész, amelybe a fémháló védőhatása folytán a külső elektromos erőtér nem hatol be („árnyékolás”). Ezzel magyarázható például az is, hogy a vasbeton szerkezetből készült épületekben legtöbbször nincs elég térerő a mobiltelefonok működéséhez.

A Faraday-kalitka belsejében nincs se elektromos, se mágneses tér, így a belsejében lévő emberek ezek hatásától védve vannak.

Így védi meg például a repülőgép fém teste a benne ülő utasokat, ha belecsap a villám. A Faraday-kalitka hatékonysága függ a vezetők közötti távolságtól (minél kisebb a távolság, annál biztonságosabb), függ a vezető ellenállásától (minél kisebb, annál biztonságosabb), és a levegő pára-, por- és iontartalma is befolyásolja a hatékonyságát.