Periféria (hardver)
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A periféria olyan számítógépes hardver, mellyel egy gazdaszámítógép képességeit lehet bővíteni. A fogalom szűkebb értelemben használva azon eszközökre értendő, amelyek opcionális természetűek, szemben azokkal, melyekre vagy minden esetben igény van, vagy elengedhetetlen fogalmi alapkövetelmény jelenlétük.
A fogalmat eredetileg azokra az eszközökre alkalmazták, melyek külsőleg csatlakoztak a gazdagéphez, jellemzően egy számítógépes buszon keresztül, mint például az USB. Tipikus példa a joystick, a nyomtató és a lapolvasó. Manapság ezeket külső perifériának nevezik. Az olyan eszköz, mint például a monitor és a lemezmeghajtó, azért nem számít perifériának, mert valójában nem opcionálisak, a videodigitalizáló kártya pedig azért nem, mert belső eszköz.
Az eszközök, perifériák működtetéséhez a számítógépnek speciális, úgynevezett eszközmeghajtó (driver) programra van szüksége, amely biztosítja az eszköz operációs rendszerhez való illesztését, ezen keresztül a lehetőségeknek megfelelően szabványos kezelését.
Perifériák listája[szerkesztés]
- Háttértárak
- Cserélhető (hordozható médiára ír/olvas)
- Elavult eszközök:
- Lyukszalag
- LyukkártyaElavult kézi lyukkártya lyukasztó gép
- Belső
- Bemenet
- Kimenet
- Nyomtató
- Hang
- Vizuális
- Refreshable Braille display
- Hálózati eszközök