Mozsár (edény)
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A mozsár öblös, vastag falú edény, mely mozsártörő, más néven pisztillus segítségével anyagok őrlésére, porítására és keverésére szolgál. Kezdetben fából és kőből, majd később fémekből (bronz, réz, vas stb.) készültek. Ma is használják rendszerint alacsonyabb technikai felszereltségű területeken gabonafélék zúzására, ételalapanyagok ki- és előkészítésére, illetve a festékiparban pigmentaprításra, festékanyagok előállítására. A Távol-Keleten törőeszközként fakalapácsot, döngölőt is alkalmaznak egészen nagy, üstszerű mozsarakban.
A patikai és kisüzemi gyógyszerkészítésben belül finoman érdesített felszínű dörzsmozsarat és érdesített végű pisztillust használnak anyagok porítására; mázas dörzsmozsarat vagy patendulát és pisztillust anyagok keverésére (például trituráció), folyékony és félszilárd gyógyszerformák készítésére.
Maga a szó a latin mortarium szóból ered (jelentései lehetnek „őrlési eszköz”, vagy „kopogó”). A mozsártörő pálca neve a szintén latin pistillum szóból ered, amiből a pasztilla is eredeztethető.
Gépesített megfelelője a mozsármalom.
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]További információk
[szerkesztés]- Mortar Grinder RM 200, egy gépi mozsár
- Mozsár és mozsártörő a reneszánsztól napjainkig Archiválva 2009. szeptember 5-i dátummal a Wayback Machine-ben – University of the Sciences in Philadelphia (angolul)