Mentőterápia
A kisegítőterápia, más néven mentőterápia (angol nyelven salvage therapy vagy rescue therapy) olyan terápia, amelyet akkor alkalmaznak, amikor egy betegség vagy betegségszerű állapot a normál terápiára nem reagált.[1] A mentőterápiát igénylő legközismertebb kórállapot a HIV-fertőzöttség, illetve különféle rákos megbetegedések. A kifejezés definiálása nem egyértelmű: jelenthet egy újabb kezelési próbálkozást, de végső próbálkozást is.[2] A mentőterápiaként alkalmazható készítményekre és gyógyszerkombinációkra általában súlyosabb mellékhatások jellemzőek, mint a normál terápia alkalmazására. Ez a legvégső eszköznek szánt gyógyszereknél (angol nyelven drug of last resort, DoLR) gyakran van így.
Alkalmazása
[szerkesztés]HIV-fertőzöttség
[szerkesztés]A HIV szaporodásának a lelassítására antiretrovirális gyógyszereket (ARV-ket) adnak, amelyek javítják az életminőséget és a túlélést.[3] Ha a beteg vírusterhe (a HIV mennyisége a vérben) az ARV-k általi visszaszorítás után ismét felfokozódik, akkor vírus valószínűleg rezisztens lett az ARV-kre. Amint egyre több gyógyszerrezisztenciát okozó mutáció alakul ki a HIV genomjában, egyre nehezebb olyan ARV-t választani, amely képes lesz érdemben visszaszorítani a HIV replikációját és alacsonyan tartani a beteg vírusterhelését. A mentőterápia ebben a vonatkozásban a HIV replikálódását kísérli meg megfékezni, miután a szokványos kezelési próbálkozások nem jártak sikerrel.[4] Ha egy betegnél már legalább egy proteázgátlós kezelés sikertelen volt, a HIV-fertőzés kezelésének újabb kísérleteit tekinthetjük mentőterápiának. [5]
Rákos megbetegedések
[szerkesztés]Mentőterápiaként alkalmazott kemoterápiához rák kezelésében olyan esetekben szoktak folyamodni, amikor a betegség más kemoterápiás kezelésekre nem reagált.[6]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Definition of Salvage therapy. MedicineNet.com, 2006. [2012. augusztus 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2006. október 26.)
- ↑ HIV Therapy 2006. Flying Publisher, 2006. [2019. május 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2006. október 26.)
- ↑ Antiretroviral Therapy (ART). World Health Organization, 2006. (Hozzáférés: 2006. október 26.)
- ↑ SALVAGE THERAPY. The AIDS InfoNet, 2006. [2006. október 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2006. október 26.)
- ↑ HIV Medicine 15th Edition. Flying Publisher, 2007. [2019. június 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2020. október 4.)
- ↑ NCI Dictionary of Cancer Terms
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Salvage therapy című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.