MTA Nemzeti Víztudományi Program
Az MTA Nemzeti Víztudományi Program 2016-ban indult a Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége döntése nyomán. Célja a kormány vízügyi stratégiája, a Kvassay Jenő Terv[1] tudományos alapjainak biztosítása és a víztudományi kutatások nemzetközi élvonalba emelése. Kiemelt feladata multidiszciplináris és gyakorlat orientált víztudományi kutatási program kidolgozása, továbbá az intézményi alapok és nemzetközi kapcsolatok erősítése, illetve támogatni a releváns tudományos műhelyek és adatbázisok integrálását.
Felépítés
[szerkesztés]Az MTA Nemzeti Víztudományi Programot hatfős irányító testület[2] vezeti, melyben a felszínalatti, felszíni és légköri vizek, a vízi ökoszisztémák, illetve agrárium szakértői foglalnak helyet, biztosítva az integrált szemléletet. A Testület által irányított Víztudományi Koordinációs Csoport[3] az MTA Ökológiai Kutatóközpontban működik. Az MTA Ökológiai Kutatóközponthoz tartozik az akadémia két víztudományokkal foglalkozó intézete, a Balatoni Limnológiai Intézet, és a Duna-kutató Intézet. Az akadémia két további egyetemeknél működő releváns kutatócsoportot működtet, az MTA-BME Vízgazdálkodási Kutatócsoportot, és az MTA-ME Műszaki Földtudományi Kutatócsoportot.
Kutatási program
[szerkesztés]A program legfontosabb eleme multidiszciplináris és gyakorlat orientált Nemzeti Víztudományi Kutatási Program kihívásai és feladatai[4] kidolgozása, mely az MTA ÖK Víztudományi Koordinációs Csoport révén valósult meg. A kutatási program számos meglevő külföldi példa, hazai előzmény, egyezmények figyelembe vételével, a tudáshiányok szakértői és részvételi feltárása alapján készült el. A 2018-ban indult kutatás szorosan illeszkedik a kutatási program első prioritási területéhez. A „Tiszta ivóvíz: a biztonságos ellátás multidiszciplináris értékelése a forrástól a fogyasztóig” program fókuszában a Duna mentén elhelyezkedő, Budapest és környéke ivóvízellátását biztosító parti szűrésű rendszer áll. Célja a vízbázist és ivóvízbiztonságot veszélyeztető hatások vizsgálata.
A kutatási program hat fejezetre tagolódik az ENSZ által elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok hatodik pontja struktúráját követve, mely a vízhez és a köztisztasághoz való hozzáférés biztosítását célozza meg.
Források
[szerkesztés]- ↑ https://www.vizugy.hu/vizstrategia/documents/CE3BFF09-6D1B-4C8F-88B3-CDF70D2AF133/KJT_151120.pdf
- ↑ http://mta.hu/nemzeti-viztudomanyi-program/iranyito-testulet-107606
- ↑ Víztudományi Koordinációs Csoport (magyar nyelven). MTA.hu, 2017. április 18. (Hozzáférés: 2019. április 23.)
- ↑ Nemzeti A Nemzeti Víztudományi Kutatási Program kihívásai és feladatai. (Hozzáférés: 2018. március 31.)
További információk
[szerkesztés]- http://mta.hu/nemzeti-viztudomanyi-program
- http://www.kormany.hu/download/6/55/01000/Nemzeti%20V%C3%ADzstrat%C3%A9gia.pdf Archiválva 2018. április 17-i dátummal a Wayback Machine-ben
- http://mta.hu/data/dokumentumok/Viztudomanyi%20Program/Water_in_Hungary_2017_07_20.pdf
- https://web.archive.org/web/20180417105354/http://www.okologia.mta.hu/VIZTUD-KOORD-CSOPORT
- http://www.matud.iif.hu/Ma-Tud-2017-10.pdf
- https://mta.hu/data/dokumentumok/Viztudomanyi%20Program/NVKP_20180331.pdf