Készletgazdálkodási mechanizmusok
|
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
Ezt a szócikket némileg át kellene dolgozni a wiki jelölőnyelv szabályainak figyelembevételével, hogy megfeleljen a Wikipédia alapvető stilisztikai és formai követelményeinek. |
Legfőbb kérdései, hogy mikor rendeljünk, azonos időközönként (t) vagy raktár készletszintjének egy bizonyos pontja után. Másik legfőbb kérdés, hogy mennyit rendeljünk, a rendelési tétel nagysága rögzített (q) vagy a készletet mindig egy maximális készletszintre töltjük fel. Ezen változók alapján 5 formáját ismerjük a készletgazdálkodási mechanizmusoknak:
- fűrészfog-modell /ugyanabban az időben ugyanannyit rendelünk/
- ciklus-modell /állandó időben, változó a mennyiség/
- csillapításos /mennyisége és ideje változó/
- két raktáros /állandó mennyiség, változó időben/
- raktár nélküli (JIT)
Fűrészfogas-modell
Lényege, hogy azonos időközönként rendelünk azonos tétel nagyságban. A folyamatos készletellenőrzésről szinte teljes mértékben lemondhatunk ezen mechanizmus alkalmazása során.
Ciklikus
A rendelési időköz állandó, de a rendelési tétel nagysága a szükségletnek megfelelően változik. Figyelembe kell venni Smax (maximális készletszint) készletszintet és egy constans utánpótlási késési időt. A készletet az adott időtartamra jutó q mennyiségekkel kell tervezni (mivel a rendelési tétel nagyság változó).
Előnye: a fix rendelési idő miatt a folyamatos készletellenőrzéstől eltekinthetünk
Hátránya: a felhasználás intenzitása változó, így viszonylag magasabb készletszintet kell fenntartani a működés zavartalanságához. A folyamatos azonos volumenű rendelés miatti árengedményektől elesünk.
Csillapításos
Adott a rendelési tételnagyság (q) és ezt változó időközönként rendelik meg a felhasználástól függően. A rendelési időt kell extrapolálni és szigorúan figyelembe kell venni a raktár Smax és Smin készletét, valamint az utánpótlási késési időt.
Előnye: az állandó mennyiségből adódó árengedményeket ki tudjuk használni
Hátránya: nagyon szigorú készletellenőrzési technikát igényel
Két raktáros
Nem Smax készlet van, hanem Sj jelzőkészletet határoznak meg tapasztalati úton és amikor a készlet ez alá a jelzőkészlet alá csökken (a határ nem merev), folyamatosan feladjuk az állandó tételnagyságra vonatkozó megrendelésünket. (Hasonlít a csillapításosra)
Előnye: automatikus jellegű a q rendelési mennyiség állandó nem igényel folyamatos szigorú készletellenőrzést az állandó volumennagyságból eredő árengedményeket ki tudjuk használni
Hátránya: nagy szórású anyagfelhasználást igénylő termelési folyamat esetén magas jelzőkészletet kell megállapítani a magas jelzőkészlet miatt nagy lesz a raktározási költség
Raktár nélküli
Lásd JIT, Just In Time
Források
- www.kurucza.anre.hu/forras/kergazd_folyf.doc
- www.freeweb.hu/metros/elte/elte_forgoeszkoz_gazdalkodas.ppt[halott link]
- https://web.archive.org/web/20130612015527/http://hu.wiki.weblogtrade.eu/K%C3%A9szletgazd%C3%A1lkod%C3%A1si_probl%C3%A9ma
- www.abbcenter.com/_up/kidolgozotttetelek/Allamvizsga_B.Livia.doc