Irán–Törökország-gázvezeték
Az Irán–Törökország-gázvezeték 2577 kilométer hosszú csővezeték, amely az iráni Tabrizt köti össze a török Ankarával és iráni földgázt szállít Törökországnak.
Története
[szerkesztés]Építése 1996-ban kezdődött, miután a két ország augusztus 30-án kormányközi megállapodást írt alá. A csővezeték 2001. július 26-án kezdte meg a szállításokat.
A szállítások több alkalommal is leálltak, mert felrobbantották a vezetéket.[1]
2008. január 1-jén Irán csökkentette, majd január 7-én három hétre le is állította a szállításokat, miután a hideg idő miatt felszökött a török fogyasztás.[2] Februárban a rossz időjárás miatt ismét leállítottak a szállítást.[3]
Technikai leírása
[szerkesztés]A török BOTAŞ olajcég üzemeltette török szakasz megépítése 600 millió dollárba került. Törökország napi átlagban 30 millió köbméter iráni gázt importál.[2]
A Dél-kaukázusi gázvezeték Erzurumban összekapcsolódik az Irán–Törökország-gázvezetékkel. E két vezetéken keresztül érkezhet gáz a majdani Nabucco vezetékbe, amely Európába szállítana földgázt.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ „Iran-Turkey pipeline blast cuts gas flow -source”, Reuters (Hozzáférés: 2008. március 7.)
- ↑ a b Gareth Jones. „Iran resumes gas exports to Turkey”, Reuters (Hozzáférés: 2008. március 7.)
- ↑ Orhan Coskun; Gareth Jones. „Cold halts Iran gas exports to Turkey -minister”, Reuters, 2008. február 8. (Hozzáférés: 2008. március 7.)
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben az Iran-Turkey pipeline című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.