Ugrás a tartalomhoz

Gulyáskommunizmus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hidaspal (vitalap | szerkesztései) 2008. november 7., 01:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Külső hivatkozások)

Magyarországon az 19621989 közötti korszakot nevezik „gulyásszocializmus”-nak

Magyarországon az 1956-os forradalom leverése után az 1960-as évek elején miután befejeződött a megtorlások időszaka, a magyar társadalom életmódja gyökeresen átalakult. Az élelmiszerhiány megszűnt, viszonylag olcsón lehetett élelemhez jutni. A háztáji gazdaságok, a „maszek” (magánszektor), a „fusi” (hivatalos munkaidő utáni mellékes kereset), a hobbikertek lekötötték a felszabaduló munkaidőt. A „második gazdaság”-ban tevékenykedők növelhették a jövedelmüket. Növekedett a külföldre utazó turisták száma, bár inkább csak a szocialista országokba. Modernizálódtak a háztartások („fridzsiderszocializmus”). Megindult a motorizáció, egyre több személyautó került az országba. Magyarország lett a „legvidámabb barakk” a szocialista országok között.

A legvidámabb barakk, a gulyásszocializmus „ideológiai” gyökerei:

Aki nincs ellenünk, az velünk van

”Nem azért építünk szocialista társadalmat, mert van marxizmus-leninizmus, amely azt előírja, vagy mert van párt, s annak valahova vezetnie kell a népet, hanem fordítva: azért kell nekünk felépítenünk a szocialista társadalmat, mert ez biztosítja az emberek jobb életét, a haza és a nemzet virágzását. A nép annak alapján ítél, hogyan fejlődik a népgazdaság és a kultúra, mert életét az érinti legközvetlenebbül.

Kádár János a Hazafias Népfront kongresszusán 1961 decemberében

A világgazdaságot meghatározó globalizáció új folyamatai az 1970-es évektől kezdődően egy gazdasági paradigmaváltás hatására, az állandósult gazdasági, technológiai, pénzügyi és katonai versenyre kényszerített szocialista újratermelődési modell szerint berendezkedett kommunista országokat felmorzsolták. A második világháború után kiépült nagyhatalmi-katonai status quo megkérdőjeleződött, a szovjet birodalom a kapitalista nagyhatalmak jóvoltából békésen összeomlott, és Magyarország – a többi kelet-közép-európai népekhez hasonlóan – visszanyerte függetlenségét.

Külső hivatkozások