Fityma-helyreállítás
A fityma-helyreállítás olyan eljárás, melynek során a során a pénisz bőrét megnyújtják a fityma rekonstruálása érdekében, ha az körülmetélés során vagy sérülés miatt eltávolításra került. A fityma helyreállítását általában nem sebészi úton valósítják meg úgy, hogy a visszamaradt bőrt nyújtják, de sebészi módszerek is léteznek.
Története
A fityma-helyreállítás története ókori eredetű, és Tibériusz császár uralkodására nyúlik vissza. Ekkor sebészi úton hosszabbították meg olyanok fitymáját, akiknek vagy rövid volt az előbőre, amely így nem takarta be teljesen a makkot, vagy körülmetélés miatt teljesen szabadon volt a makkjuk.[1] A klasszikus görög és római társadalmakban illetlenségnek számított, ha a makk látszódott, mert ez nem felelt meg a hellének idealizált meztelenség felfogásának.
A rövid fitymájú férfiak egy "kynodesme" nevű szalaggal megkötötték a fitymát a makk előtt, vagy egy karikát tettek rá, hogy a makk ne látszódjon ki.[2] Ennek a társadalmi stigmának a következményeként az ókori Rómában élő zsidók egy része a fityma helyreállító műtét egy korai változatát, az "epispasm" módszert alkalmazta.[3] A második világháború során az európai zsidók egy része újból a fityma helyreállítása felé fordult, hogy elkerülje a náci üldöztetést.[4]
Nem sebészeti módszerek
Szövet nyújtás
A fityma helyreállítására a szélesebb körben alkalmazott nem sebészeti módszer a szövet nyújtás.[5] Mind a hímvessző szárának külső bőre, mind a belső nyálkahártya bélés is nyújtható, amennyiben maradt belőle a körülmetélés után.
Régóta ismert, hogy a bőrszövet nyújtása elősegíti a mitózist és kutatások szerint az így újraalkotott emberi szövet az eredeti szövet tulajdonságaival bír.[6] A hagyományos szövetnyújtási módszerektől eltérően, a fityma nem sebészeti úton történő helyreálltása több évig is eltarthat. A szükséges idő függ a nyújtható bőr mennyiségétől, attól, hogy mennyi bőrt szeretne elérni az illető a folyamat végén és a felhasznált nyújtási módszerektől is. Türelemre és kitartásra van szükség, amelyben a támogató csoportok segítséget nyújthatnak (lásd a külső linkek c. fejezetet).
A bőr nyújtását informálisan gyakran "tugging"-nak, magyarul kb. húzásnak/vontatásnak nevezik ezekben a csoportokban, különösen az interneten.
Módszerek és eszközök
A szövetnyújtási módszer alkalmazásakor a megmaradt péniszbőrt előre húzzák a makkra, és a feszességet vagy kézi úton, vagy egy fitymahelyreállító eszköz segítségével tartják fenn.
A kézi módszereket gyakran használják azok a férfiak, akik először kezdenek bele a helyreállításba, de később is használhatóak a helyreállítási folyamat bármely szakaszában. Ilyenkor a helyreállítást végző személy kézi úton tartja fenn a feszességet úgy, hogy a bőrt az ujjaival feszesen tartja a különböző ujjelhelyezési variációk valamelyike szerint.[7][8]
Az (angol nyelvű, online) kereskedelemben kapható továbbá számos kifejezetten fityma helyreállításra szánt eszköz, amelyek ragasztószalaggal vagy anélkül tartják meg a bőrt. Ezek feszessége súlyok, rugalmas szalagok vagy felfújható ballon segítségével szabályozható, vagy ezen módszerek kombinációjával. A rugalmas szalagok használatának egyik példa eszköze a T-Tape (T-ragasztószalag) módszer,[9] amit az 1990-es években fejlesztettek ki azzal a céllal, hogy a helyreállítás gyorsabban megvalósítható legyen. 2009-ben bemutatásra került a helyreállító közösség számára a Reverse Taping Method (Fordított Ragasztószalag Módszer), az RTM, amely helyreállítja a fitymát az érintetlen megjelenésre sok esetben 2 éven belül és a közösség az életmódjába könnyen beilleszthetőnek találta. Az RTM szinte bármely típusú ruhadarab alatt észrevétlenül hordható, legyen az melegítőnadrág vagy úszónadrág és az a lehetőség, hogy lehet vele vizelni és bőrápoló krémeket alkalmazni a használat közben nagyon egészséges és gyors módszerré tette.
A felfújható eszközökkel végzett szövetnyújtás az utóbbi években szerzett népszerűséget a www.restoringforeskin.org fórumán lévő férfiak körében. A felfújással működő módszer használata során a makk és a ráhúzott bőr közötti terület lezárásra kerül egy csíptető eszközzel (általában babacumit alkalmaznak) és vagy a bőrt fújják fel, vagy egy bőr alá tett ballont. Ez körkörösen nyújtja a bőrt, amelyről úgy tartják, hogy elősegíti a mitózist. Az ezen módszert alkalmazó férfiak gyors helyreállító bőrnövekedésről számolnak be és különösen úgy gondolják, hogy a belső bőr (nyálkahártya) növekedésének ösztönzésére előnyösen hat. Ezen szövetek nélkülözhetetlenek a fityma síkosító funkciójának helyreállításához.
Óvintézkedések
A feszítés mértékét minden módszernél úgy kell beállítani, hogy ne okozzon sérülést, fájdalmat vagy kényelmetlenség érzést és ez az új bőr növesztési sebességének korlátja. Fennáll a komoly szöveti sérülés veszélye, ha a feszítés mértéke eltúlzott vagy túl hosszú ideig kerül alkalmazásra. A témával foglalkozó oldalak javaslatai az időtartam vonatkozásában eltérnek: onnantól, hogy mérsékelt feszítést alkalmazzunk napi több órán keresztül,[10] odáig, hogy erőteljesebb feszítést alkalmazzunk napi néhány percre, mint a kézi módszereknél.[11][12]
Visszatartó eszközök
Új bőr növesztése helyett, vagy ameddig nem nőtt elég bőr a szövet nyújtás révén, a férfiak egy része azt választja, hogy egy visszatartó eszközzel a makkon tartja a megmaradt bőrt, ha ez lehetséges, hasonlóan az ősi görög "kynodesme"-hez. A makkot eredetileg nyálkahártya fedi, amíg a körülmetélésnél el nem távolítják a fitymát, így a visszatartási módszerek célja a makk védő borításának biztosítása.
Ha a megmaradt bőr nem elégséges arra, hogy a makkot fedje, az illető használhat az interneten beszerezhető mesterséges makkot fedő anyagot. Kétféle mesterséges makkvédő borítás kapható: latex műfityma amely a makkot nedvesen tartja,[13] valamint egy fehérnemű, amely a péniszt egy kétrétegű, puha anyagból készült "kapucniba" csomagolja, ezáltal minimalizálva a makkot érő súrlódást.[14]
Sebészeti technikák
Fityma rekonstrukció
A fityma helyreállítását szolgáló műtéti módszereket fityma rekonstrukciónak nevezzük. Ezek során általában bőrt ültetnek át a pénisz makkhoz közelebbi disztális oldalára. Az átültetett bőr általában a herezacskóról származik, amely a péniszhez hasonlóan simaizom szöveteket tartalmaz. Az egyik módszer négy lépésből áll, és a pénisz szárát egy időre a herezacskóba temetik be.[15] Az ilyen technikák költségesek és nem mindig járnak a kívánt eredménnyel, vagy súlyos komplikációk alakulhatnak ki az átültetett bőrrel kapcsolatban. A fitymafék (frenulum) is helyreállítható.[16]
Paul Tinarit, a kanadai Brit Columbia lakosát 8 éves korában lefogták és körülmetélték, amelyről azt nyilatkozta, hogy ez akkoriban a bentlakásos iskolákban rutin büntetésnek számított maszturbálásért. Jogi eljárást követően Tinari sebészeti fityma helyreállítását fedezte a Brit Columbiai Egészségügyi Minisztérium. Kanadában ez volt az első ilyen műtét és a plasztikai sebész a fent leírthoz hasonló módszert használt.[17][18]
A fityma újraalkotása
Az utolsó két évtizedben figyelemreméltó eredmények születtek a regeneratív orvoslásban. Több működő testrészt és szervet sikerült újraalkotni.
Újabban növekvő érdeklődés mutatkozik a regeneratív orvoslás iránt, az emberi fityma újraalkotásának eszközeként. Ez a lehetőség a fityma helyreállítástól eltérően azt eredményezné, hogy valódi emberi fityma lenne létrehozható. A regeneratív orvoslás úttörői között találjuk Dr. Anthony Atalát, a Wake Forest Institute of Regenerative Medicine (WFIRM)[19] részéről. Dr. Atala sikeresen alkotott újra egy működő nyúl péniszt, de emberi péniszt még nem alkottak újra.
2010 elején megalakult a Foregen, egy olasz civilszervezetet, amely elkötelezett abban, hogy egy klinikai kísérletet támogasson, melynek célja az emberi fityma újranövesztése az extracelluláris mátrix segítségével, annak reményében, hogy végül ingyenes helyreállítást ajánlhassanak a körülmetélt férfiak számára. A Foregen jótékony adományokra szorul, hogy kutatásait megvalósíthassa. 2010 végére kitűztek egy klinikai kísérletet, de nem kaptak elég adományt, hogy ez megvalósulhasson.[20] A szükséges adományok 2012 júniusára folytak be és ekkor szereztek egy labort és együttműködést kötöttek biokémikusokkal, valamint a regeneratív orvoslás szakértőivel. Az első klinikai kísérletük eredményeit 2013-ban publikálták és készülnek az emberkísérletekre. Az első emberi alanyokon történő kísérletek legkorábban 2019-ben valósulhatnak meg.[21]
A tervezett módszer szerint a pácienst elaltatnák a műtét idejére. A pénisz bőrét megnyitnák a körülmetélési hegnél és a hegesedett szövetet műtéti úton eltávolítanák. A seb mindkét oldalára egy biomedikális oldatot vinnének fel, amely azt okozná hogy a fityma újranövekedne a páciens saját sejtjeinek DNS információjával. Egy biológiailag lebomló "állványzat" (egy elhunyt emberből származó, sejtektől megtisztított fityma sejtrács)[22] tartaná a növekvő fitymát.[23] Bár a közösségi fórumok segítették az ezen módszerrel kapcsolatos jelenlegi eszközök és akadályok megvitatását,[24] tudományos és orvosi intézményeket és biomérnöki cégeket kell bevonni, hogy professzionális és jelentőséggel bíró vita és akcióterv jöjjön létre.
A fityma újraalkotás a laborban növesztett péniszekhez (a teljes pénisz újraalkotása) hasonlóan nagyon hamar elérhetővé válhat. 2014-ben azt jelentették be, hogy 5 éven belül lehetséges lehet az eredeti bejelentéstől számítva.[25] Nem tisztázott, hogy egy helyreállított fityma, amely teljesen fedi a makkot, gátolja-e, hogy egy sejtrács "állványzatot" rögzítsenek a péniszre és ezután újranövesszék a fitymát.[26]
A fityma újraalkotás jelenleg kizárólag kísérleti szakaszban van. Hangsúlyozni kell, hogy a mai napig emberi fityma még nem került újraalkotásra és nem is lett rárögzítve egy ember testére. Nem lehet garantálni, hogy a fityma újraalkotás valaha sikeres lesz.
Eredmények
Az időszükséglet
A fityma nem sebészeti helyreállításhoz szükséges idő függ a folyamat megkezdésekor rendelkezésre álló bőr mennyiségétől, az illető elkötelezettségének mértékétől, a használt módszerektől, a test természetes formálhatóságától és az egyén által kívánt fityma hosszától. A sebészeti helyreállítás eredményei azonnaliak, de sokszor nem kielégítőek és a legtöbb helyreállítással foglalkozó segítő csoport a műtét ellen érvel.
Testi vonatkozások
A helyreállítás egy fitymához hasonló előbőrt hoz létre, de a körülmetéléskor eltávolított specializált szöveteket nem lehet visszanyerni. Különösen ilyen az idegekkel sűrűn átszőtt "gyűrődött szegély" (angolul ridged band, latinul cingulus rugosus), amely a fityma fordulópontjánál veszi körbe a péniszt és más funkciók mellett segíti a makk körüli összezáródást.[27][28] Léteznek sebészeti módszerek arra, hogy a nyílás méretét csökkentsék, miután a fityma helyreállítása befejeződött (amint a fenti képen látható),[29] vagy kiváltható a szövetnyújtás melletti hosszabb ideig tartó elköteleződéssel, melynek során több bőr gyűlik össze a csúcsnál. A körülmetélési heg rejtetté válik, amikor a pénisz szárának bőre elkezd ráncosodni, ezzel utánozva a fityma normál működését és megjelenését.
Az érintetlen fityma simaizom szövetből,[30]) nagy vérerekből, külső bőrből és belső nyálkahártyából áll és idegekkel sűrűn átszőtt.[31]
Az érintetlen fityma három fő részből áll a vérereken, idegeken és az kötőszöveteken kívül: bőrből, amely kívülről látható, nyálkahártyából, amely a makkal érintkezik petyhüdt állapotban és a fityma csúcsában található izomgyűrűből. Általában a nyújtás hatására a bőr készségesebben nő, mint a nyálkahártya. Az izomgyűrű, amely normál esetben zárva tartja a fitymát, teljesen eltávolításra kerül a körülmetélések többségében és nem növeszthető újra, így a nyújtó technikák által létrejövő bőrnyílás általában lazább, mint az érintetlen fityma esetén. Ennek ellenére néhány megfigyelő szerint nehéz megkülönböztetni egy helyreállított fitymát egy eredetitől, mivel a helyreállítás egy "majdnem érintetlen" kinézetű fitymát eredményez.[32]
A nem sebészeti úton történő fityma helyreállítás nem állítja vissza a fitymaféket és a gyűrődött szegélyt, amelyek a körülmetélés során eltávolításra kerültek. Bár nem gyakran alkalmazzák, léteznek korrekciós "szépítő" műtétek, amik a helyreállított fitymán újraalkothatják a fitymafék és a szegély működésének egyes részeit.[33]
A fityma helyreállítás célja a körülmetélés során eltávolított szövet egy részének pótlása, valamint a makk fedettségének biztosítása. Kutatások szerint a fityma a pénisz bőrének és nyálkahártyájának a felét teszi ki.[34]
A férfiak egy részénél a fityma helyreállítás enyhítheti a körülmetélésnek tulajdonított egyes problémákat. Ilyen problémák a feltűnő hegesedés (33%), az elégtelen mennyiségű megmaradt bőr a kényelmes erekcióhoz (27%), az erekciós görbület a nem kiegyensúlyozott bőrveszteség miatt (16%), valamint a vérzés/fájdalom az erekció/kezelés során. Ez a kutatás rákérdezett a fityma helyreállítás ismertségére/alkalmazására és tartalmazott egy nyitott megjegyzés rovatot. Sok válaszadó és a feleségeik jelezték, hogy a helyreállítás megoldotta a körülmetélt pénisz természetellenes szárazságát, amely dörzsöléshez, fájdalomhoz vagy vérzéshez vezetett közösülés közben, és hogy a helyreállítás egyedülálló élvezetet nyújtott, amely növelte a szexuális intimitást.[35]
Egy férfi jelezte, hogy a fityma hiánya miatt nagymértékben veszített a makkja az érzékenységéből.[36] A helyreállítást vállaló férfiak egy része láthatóan simább makkról számol be, melyet némelyikük annak tulajdonít, hogy a helyreállítást követően csökkent a szarusodás mértéke.
Érzelmi, lélektani és pszichiátriai vonatkozások
A fityma helyreállítása beszámolók szerint kedvező érzelmi hatása van a férfiak egy részénél, és javasolták azon férfiak számára, akik negatív érzéseket táplálnak a saját körülmetélésükkel kapcsolatban, amelyről valaki más döntött csecsemőkorukban.[37][38]
Szervezetek
A 20. század vége óta különböző csoportok alakultak, különösen Észak Amerikában, ahol a körülmetélést rutinszerűen végezték a csecsemőkön.
1982-ben a Egyesült Testvériség a Jövőbeli Fitymákért (Brothers United for Future Foreskins, BUFF) csoport publikálni kezdett a nem sebészeti helyreállításról
1989-ben a Helyreállító Férfiak Nemzeti Szervezete (National Organization of Restoring Men, NORM) az USA-ban alakult meg nonprofit támogató csoportként olyan férfiak számára, akik vállalkoznak a fityma helyreállítására. 1991-ben megalakult a Körülmetéletlenítő Információs és Erőforrás Központok (UNCircumcising Information and Resource Centers, UNCIRC)[39] amely belépett a NORM-ba 1994-ben.[40]
A NORM több csoportja alakult meg az Egyesült Államokban és más országokban is: Kanadában, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Új Zélandon és Németországban. Franciaországban 2 szervezet is alakult: az "Association contre la Mutilation des Enfants" AME (Szövetség a gyermek csonkítás ellen), és később a "Droit au Corps" (testhez való jog)[41]
Kapcsolódó szócikkek
Megjegyzések
- ↑ Money, John (1991). „Sexology, body image, foreskin restoration, and bisexual status”. Journal of Sex Research 28 (1), 145–56. o. DOI:10.1080/00224499109551600.
- ↑ Hodges, Frederick Mansfield (2001). „The Ideal Prepuce in Ancient Greece and Rome: Male Genital Aesthetics and Their Relation to Lipodermos, Circumcision, Foreskin Restoration, and the Kynodesme”. Bulletin of the History of Medicine 75 (3), 375–405. o. DOI:10.1353/bhm.2001.0119. PMID 11568485.
- ↑ Rubin, Jody P. (1980). „Celsus' decircumcision operation Medical and historical implications”. Urology 16 (1), 121–4. o. DOI:10.1016/0090-4295(80)90354-4. PMID 6994325.
- ↑ Tushmet L. Uncircumcision. Medical Times. 1965 [archived 2013-10-23];93(6):588–93.Sablon:MEDRS
- ↑ Collier. Whole again: the practice of foreskin restoration. CMAJ. 2011;183(18):2092–3. doi:10.1503/cmaj.109-4009. PMID 22083672.
- ↑ Cordes, Stephanie (1997. október 15.). „Tissue Expanders”. University of Texas Medical Branch Department of Otolaryngology Grand Rounds. [2004. október 11-i dátummal az eredetiből archiválva].
- ↑ Manual Tugging. [2014. október 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. május 16.)
- ↑ Manual Methods of Foreskin restoration. [2014. október 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. május 16.)
- ↑ Restoring with T-Tape - A graphic guide. [2015. január 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. május 16.)
- ↑ Griffiths, R. Wayne: NORM - Recommended Restoration Regimen. (Hozzáférés: 2006. augusztus 27.)
- ↑ Foreskin Restoration Chat Manual Restoration Method and Guide. (Hozzáférés: 2006. augusztus 27.)
- ↑ About Methods. [2014. október 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. május 16.)
- ↑ SenSlip Foreskin - Overcome Circumcision. [2014. december 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. május 15.)
- ↑ ManHood: The foreskin substitute for circumcised men. [2015. április 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. május 15.)
- ↑ Greer, Donald M. (2010). „A technique for foreskin reconstruction and some preliminary results”. The Journal of Sex Research 18 (4), 324–30. o. DOI:10.1080/00224498209551158.
- ↑ (2015) „[Penile frenulum lengthening for premature ejaculation]” (chinese nyelven). Zhonghua Nan Ke Xue = National Journal of Andrology 21 (2), 149–52. o. PMID 25796689.
- ↑ Euringer, Amanda (2006. július 25.). „BC Health Pays to Restore Man's Foreskin”. The Tyee.
- ↑ Laliberté J. BC man's foreskin op a success. Nat Rev Med. 2006 [archived 2006-08-15];3(12).
- ↑ „Cell and Tissue Types”, 2010. június 23.. [2010. július 10-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2010. június 23.)
- ↑ 2010 Trial Postponed, 2010. szeptember 21. [2012. június 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. június 12.)
- ↑ Foregen FAQ: When will the procedure to regenerate my foreskin become available?. [2015. május 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. május 15.)
- ↑ „Circumcised? Foregen wants to regrow your foreskin and restore sexual pleasure”, 2014. február 21.
- ↑ „Clinical Regen Trial”, 2010. június 23.. [2010. július 16-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2010. június 23.)
- ↑ „Epistemcouk can create foreskin”, 2012. január 29.. [2015. február 24-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2012. január 19.)
- ↑ http://www.huffingtonpost.ca/2014/10/08/laboratory-grown-penis_n_5951870.html?fb_action_ids=882834578407011&fb_action_types=og.commentsSablon:Full citation needed
- ↑ Foregen’s stance on foreskin restoration. [2015. szeptember 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. szeptember 24.)
- ↑ Taylor, John R.. „Interview with John Taylor”, 1997. február 4.
- ↑ Bigelow. The Joy of Uncircumcising!, 13. o.
- ↑ Bigelow. The Joy of Uncircumcising!, 1998, 188–192. o.
- ↑ Jefferson, Geoffrey. The peripenic muscle: some observations on the anatomy of phimosis. Surgery, Gynecology & Obstetrics. 1916;23:177–81.
- ↑ Cold CJ, Taylor J.. The prepuce. BJU Int. 1999;83 Suppl 1:34–44. doi:10.1046/j.1464-410x.1999.0830s1034.x. PMID 10349413.
- ↑ Goodwin WE. Uncircumcision: a technique for plastic reconstruction of a prepuce after circumcision. J Urol. 1990;144(5):1203–5. doi:10.1016/s0022-5347(17)39693-3. PMID 2231896.
- ↑ Bigelow, Jim. The Joy of Uncircumcising!, pp. 188-191.
- ↑ Taylor JR, Lockwood AP, Taylor AJ. The prepuce: specialized mucosa of the penis and its loss to circumcision. Brit J Urol. 1996;77(2):291–5. doi:10.1046/j.1464-410X.1996.85023.x. PMID 8800902.
- ↑ Hammond T. A preliminary poll of men circumcised in infancy or childhood. BJU Int. 1999;83 Suppl 1:85–92. doi:10.1046/j.1464-410x.1999.0830s1085.x. PMID 10349419.
- ↑ Kirby RS. The Joy of Uncircumcising! Restore Your Birthright and Maximize Sexual Pleasure. BMJ. 1994;309(6955):676–7. doi:10.1136/bmj.309.6955.679a.
- ↑ Penn, Jack (1963). „Penile Reform”. British Journal of Plastic Surgery 16, 287–8. o. DOI:10.1016/S0007-1226(63)80123-X. PMID 14042759.
- ↑ Boyle, G.J. (2002). „Male Circumcision: Pain, Trauma and Psychosexual Sequelae”. Journal of Health Psychology 7 (3), 329–43. o. DOI:10.1177/135910530200700310. PMID 22114254.
- ↑ Bigelow J. Uncircumcising: undoing the effects of an ancient practice in a modern world. Mothering. 1994;Summer:36–60.
- ↑ Griffiths, R. Wayne: NORM - History. (Hozzáférés: 2006. augusztus 21.)
- ↑ Droit au Corps. Qui sommes-nous? [Retrieved 29 August 2017].
Források
- Griffin, Gary M.. Decircumcision: Foreskin Restoration, Methods and Circumcision Practices. Los Angeles: Added Dimensions Publishing (1992)
- Bigelow, Jim. The Joy of Uncircumcising!: Exploring Circumcision: History, Myths, Psychology, Restoration, Sexual Pleasure, and Human Rights. Aptos, California: Hourglass Book Publishing (1992) (előszó James L. Snyder)
- Goldman, Ronald. Questioning Circumcision: A Jewish Perspective. Vanguard Publications (2015)
- Goldman, Ronald. Circumcision, The Hidden Trauma : How an American Cultural Practice Affects Infants and Ultimately Us All. Vanguard Publications (1997)
További információk
Információk és támogató fórumok angol nyelven:
- A körülmetélés traumatikus hatása
- A körülmetélés zsidó szempontú kritikája
- Fityma Helyreállítása (2016)
- CIRP Fityma helyreállítása körülmetélt férfiak számára
- TLC Tugger
- Foregen: Fityma Regeneráció
- Payne, Roy M.: My responses to a few Frequently Asked Questions about Non-Surgical Foreskin Restoration (PDF), 2001. március 1.
- Brandes, S.B. (1999). „Surgical methods of restoring the prepuce: a critical review” (PDF). BJU Int 83 (Suppl. 1), 109–113. o. DOI:10.1046/j.1464-410x.1999.0830s1109.x.[halott link]
- (1998) „Uncircumcision: a historical review of preputial restoration”. Plast Reconstr Surg 101 (7), 1990–1998. o. DOI:10.1097/00006534-199806000-00037. PMID 9623850.