Energetikai audit
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Az energetikai audit vagy energiaaudit olyan elemzés, amely egy épület, folyamat vagy rendszer energiafolyamatait, energiaáramlását és az azokat befolyásoló tényezőket vizsgálja azzal a céllal, hogy a rendszer energiaszükségletét csökkentse úgy, hogy annak fő funkcióját, célját nem korlátozza. Az energetikai audit fő célja a CO2-kibocsátás és a környezetterhelés csökkentése, illetve olyan fejlesztések meghatározása, amelyek ezeknek a céloknak az elérését támogatja.
Magyarországon 2015 óta törvényi kötelezettség a nagyvállalatok számára az energetikai audit lefolytatása, amelynek ki kell terjednie „az épületek vagy épületcsoportok, ipari műveletek vagy létesítmények energiafogyasztási profiljának részletes felülvizsgálatára, beleértve a szállítást is”. (122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet)
A törvényi kötelezettség teljesítése alól kivételt képeznek azok a vállalatok, amelyeknél ISO 50001 szabvány szerinti energiagazdálkodási irányítási rendszer működik.
Az energetikai audit lefolytatásához segítséget nyújthat az MSZ EN 16247 Energiaauditok című négyrészes szabvány.
Minimális tartalom[szerkesztés]
- Mért, és visszakövethető adatokra kell épülnie
- Ki kell terjednie az energiafogyasztás részletes vizsgálatára, beleértve a szállítást
- amennyiben lehetséges, életciklus elemzésre kell épülnie
Irodalom[szerkesztés]
- Az épületekre és az iparra vonatkozó energetikai szabályozások[halott link]
- Energia audittal pénzt spórolhatnak a cégek
- Hogyan készül az energia audit?
- EU energiahatékonyság 2020 után is!