Ugrás a tartalomhoz

Don Redman

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Don Redman
Életrajzi adatok
Születési névDonald Matthew Redman
Született1900. július 29.[1][2][3][4]
Származásafroamerikai
Elhunyt1964. november 30. (64 évesen)[1][2][3][4]
New York
IskoláiBoston Conservatory at Berklee
Pályafutás
Műfajokdzsessz
Hangszer
Tevékenység
SablonWikidataSegítség

Don Redman (Piedmont, West-Virginia, 1900. július 29.New York, 1964. november 30.) amerikai dzsesszzenész: klarinétos, szaxofonos, hangszerelő, zenekarvezető, zeneszerző.

Pályakép

[szerkesztés]

Zenetanár apa és énekesnő anya gyermekeke volt. Szintén zenésznek készült. Redman három évesen trombitált, tizenkét éves korára pedig már minden fúvós hangszeren játszott.

1916-tól a Storer College-ban tanult. Tehetsége túlmutatott a zenén is. A főiskolai zenekar, dzsesszzenekar, kórus tagjaként tagja volt a főiskolai vitatársaságnak is, és rendszeres résztvevője a szónoki versenyeknek. Játszott az egyetemi baseball- és kosárlabdacsapatokban is. A futballcsapatban hátvéd poszton játszott. A zenei osztály igen aktív volt, és a diákok gyakran felléptek a közösség különböző helyszínein. Don Redman itt töltött évei alatt a zenehallgatók évente elzarándokoltak a martinsburgi M.E. templomba és a charlestowni Wainwright baptista templomba koncertetjeire.

Már diákként is számos eredeti kompozíciót írt és adott elő. 1919-ben egyike volt annak a két diáknak, akik ösztöndíjat kaptak ki kiváló munkájukért. Madandó zenei hozzájárulása a „Storer College Alma Mater” kompozíciója volt, amely a kollégium történetének része lett.

Redman 1920-ban végzett a Storer College-ban.

A „Billy Paige’s Broadway Syncopators” együttes tagja lett. Hamarosan felfigyelt rá Fletcher Henderson. Don Redman csatlakozott Henderson zenekarához, és nemcsak a zenekar feldolgozásait írta meg, hanem klarinéton és szaxofonon is játszott. Redman innovatív hangszereléseinek köszönhetően az együttes kisvártatva az ország egyik legkiemelkedőbb fekete zenekarává vált.

1927-ben Don Redman a „McKinney’s Cotton Pickers” zeneigazgatója lett. Feldolgozásai ezidőben kidolgozottabbak lettek, mind harmóniában, mind ritmusban.

1931-ben megalapította saját zenekarát, a „Don Redman Orchestra”-t. A zenekar tíz évig együtt maradt, és Harlemben, a Connie's Innben állandó szereplővé vált. 1946-ban all-star zenekart alapított. Ez volt az első amerikai dzsesszzenekar, amelyik a második világháború után Európában turnézott. 1949-ben Redman a Pearl Baileyvel szerepelt a House of Flowers című musicalben.

Későbbi éveiben már ritkán lépett fel nyilvánosan, inkább több olyan kompozíción dolgozott, amelyeket nyilvánosan még soha nem adtak elő.

Albumok

[szerkesztés]
  • How'm I Doin' Hey Hey (1932)
  • Doin' the New Lowdown (1932)
  • Doin' the New Lowdown (1994)
  • 1931–1933 (1990)
  • 1933–1936 (1991)
  • 1936–1939 (1991)

Filmek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b Francia Nemzeti Könyvtár: BnF források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  2. a b SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. a b Brockhaus (német nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. a b Musicalics (francia, holland, angol, német, olasz és spanyol nyelven)
  5. Biographical Dictionary of Afro-American and African Musicians

Források

[szerkesztés]