Abu Nidal Szervezet
Ezt a szócikket át kellene olvasni, ellenőrizni a szöveg helyesírását és nyelvhelyességét, a tulajdonnevek átírását. Esetleges további megjegyzések a vitalapon. |
Fatah Forradalmi Tanács | |
Alapítva | 1974 |
Megszűnt | 1997 |
Típus | terrorszervezet |
Vezető | Abu Nidal |
Az Abu Nidal Szervezet (angolul: Abu Nidal Organization – ANO) a leggyakrabban használt neve a palesztin Fatah al-Majles al-Tharwy-nak vagy Fatah Forradalmi Tanácsnak. Egyéb nevei: Fekete Június, Arab Forradalmi Brigádok vagy Szocialista Muszlimok Forradalmi Szervezete. Néha Fekete Szeptember név alatt működnek (amely nem azonos a Fekete Szeptember Szervezettel).
Az ANO nevét alapítójáról, Abu Nidalról kapta. A csoportot az Amerikai Egyesült Államok, Izrael és az Európai Unió terroristaszervezetként tartja számon.[1][2]
Kialakulása és háttere
[szerkesztés]Az ANO eredetileg az Ellenálló Frontnak a Palesztinai Felszabadítási Szervezetből való 1974-es kiválásának eredményeképpen jött létre, amelynek keretében Jasszer Arafat módosításokat eszközölt a PFSZ céljaiban, melyeket az Izraellel való kiegyezés felé vezető lépéseknek láttak. Ekkor Abu Nidal Irakba költözött, ahol létrehozta az ANO-t, amely nemsokára terrortámadások sorát hajtotta végre.
Ideológiájuk nem tisztán meghatározott, de egyértelműen elleneznek mindennemű Izraellel való kompromisszumot vagy tárgyalást. A csoport a legkevésbé megalkuvó palesztin militáns csoportként ismert. Tagjainak számát néhány százra becsülik, de erejük nem pontosan ismert.
ANO-támadások
[szerkesztés]Az ANO 20 országban hajtott végre támadásokat, közel 900 embert megsebesítve vagy megölve. Célpontjai közé tartozik az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Izrael, Palesztina, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet és különböző arab és európai országok. A csoport az 1980-as évek vége óta nem hajtott végre támadást nyugati célpont ellen.
Támadásokat hajtottak végre a római és bécsi reptereken 1985 decemberében, a Neve Shalom zsinagógában Isztambulban, és eltérítették a Pan AM 73 járatot Karacsiban 1986 szeptemberében, illetve a City of Poros nevű kirándulóhajót Görögországban 1988 júliusában.
Az ANO híres Izraellel szembeni álláspontjáról, Izrael megtámadásán kívül minden egyebet árulásnak bélyegezve. Ez vezetett ahhoz, hogy a csoport számos támadást hajtott végre a Palesztinai Felszabadítási Szervezet ellen, akik a konfliktus lezárásának a tárgyalásos formáját is elfogadták. A PFSZ helyettes vezetőjének, Abu Iyadnak és a vezető Abu Hulnak a meggyilkolásával is az ANO-t gyanúsítják. 1994 januárjában merényletet hajtottak végre egy jordán diplomata ellen Libanonban, és egy PFSZ-képviselő meggyilkolásával is kapcsolatba hozták a szervezetet. Az ANO gyilkolta meg 1983-ban a mérsékelt PSZF-tag Issam Sartawit is. Az 1970-es évek végén sikertelen merényleteket kíséreltek meg a jelenlegi palesztin elnök és PFSZ-elnök Mahmúd Abbász ellen. Többek között ezek a támadások vezettek ahhoz, hogy a PFSZ halálos ítéletet hirdetett Abu Nidal ellen. Az 1990-es évek elején egy libanoni menekülttábor feletti vezetést próbálták meg átvenni, azonban ezt a PFSZ meghiúsította.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Értesítés a terrorizmus leküzdése érdekében egyes személyekkel és szervezetekkel szemben hozott különleges korlátozó intézkedésekről szóló 2580/2001/EK tanácsi rendelet 2. cikkének (3) bekezdésében meghatározott listán szereplő Abu Nidal Szervezet (más néven „Fatah Forradalmi Tanács”, más néven „Arab Forradalmi Brigádok”, más néven „Fekete Szeptember”, más néven „Szocialista Muzulmánok Forradalmi Szervezete”) számára. Európai Unió Hivatalos Lapja, 2011. (Hozzáférés: 2015. november 5.)
- ↑ Chapter 6. Foreign Terrorist Organizations // Country Reports on Terrorism 2013. U.S. Department of State, 2014. [2015. október 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. december 13.)
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben az Abu Nidal Organization című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.