Ámon Ada
Ámon Ada (Budapest, 1969. április 23. –) energia- és klímapolitikai szakember, közéleti szereplő.
Tanulmányai
[szerkesztés]Középiskolai tanulmányait a Trefort Ágoston (Ságvári Endre Gyakorló) Gimnáziumban végezte, majd a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen szerzett közgazdász diplomát 1993-ban.
Politikai tevékenysége
[szerkesztés]2008-ban alapítótagja az LMP-nek, melyből 2012-ben kilépett. A 2018-as választásokon az MSZP-PM listáján a "Párbeszéd Magyarországért" által jelölt Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölt árnyékkormányának zöldminisztere.[1] A 2019-es önkormányzati választásokon Karácsony Gergely budapesti főpolgármester-jelölt kampánystábjának tanácsadója.
Szakmai pályafutása
[szerkesztés]1998-tól 2015-ig a klíma- és energiapolitikai kérdésekkel foglalkozó Energiaklub[2] igazgatója, 2015-től 2020 májusáig elnöke. Emellett dolgozott a londoni székhelyű International Institute for Energy Conservation (IIEC) konzulenseként, a CEE Bankwatch (Bankfigyelő Hálózat) energiakoordinátoraként, 2004 és 2008 között tagja volt az Országos Környezetvédelmi Tanácsnak és energia-tanácsadója az Európai Parlament Zöld Frakciójának. 2015 óta vezető munkatársa a londoni székhelyű E3G[3] – Third Generation Environmentalism –, mely a világ 5. legbefolyásosabb zöld think-tankje (agytrösztje). Itt a Közép- és Kelet-Európai régió, ezen belül is elsősorban a Visegrádi Négyek[4] klímapolitikájával, "kizöldítésével" és felzárkóztatásával foglalkozik.
Jelenleg a Budapest főpolgármester klímapolitikai főtanácsadójaként a főváros klíma- és zöldenergia fejlesztési stratégiájának kialakításáért felel.
Az Energiaklubban 1993-ban kezdett dolgozni, és azóta töretlenül energia- és klímapolitikával foglalkozik. E minőségében számos hiánypótló kutatás, projekt indítója, szervezője. Ilyenek például: Magyarország alternatív energetikai forgatókönyve, a hazai épületekben rejlő energiahatékonysági potenciál felmérése, vagy a megújuló energia nagyobb térnyerése érdekében szükséges szakpolitikai beavatkozások. Az Energiaklub Magyarországon és a régióban egyedülálló szakmai és szellemi műhely, ami számos határokon átívelő projekt, kooperáció kezdeményezője és lebonyolítója.
2015-ben a Forbes első magyarországi női listáján a közélet 9. legbefolyásosabb lett. 2016-ban a WMN listáján szereplt, mint SzuperWoman . 2020 júniusában a [5] Women in Energy Archiválva 2020. július 1-i dátummal a Wayback Machine-ben| díj nyertese, melyet először ebben az éveben osztottak ki három, az energetika területén kiemelkedő európai nőnek, az Európai Bizottság által alapított EU Fenntarthatósági Napok keretében #EUSEW.
Cikkei
[szerkesztés]- https://www.euractiv.com/section/electricity/opinion/mega-infrastructure-projects-win-over-clean-energy-in-visegrad-four/
- https://www.euractiv.com/section/energy/opinion/energy-efficiency-must-be-made-an-infrastructure-priority/
- https://www.euractiv.com/section/energy/opinion/visegrad4-from-a-provincial-energy-debate-to-joint-action-for-renewables/
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Zrt, HVG Kiadó: Itt az MSZP-Párbeszéd-féle árnyékkormány! (magyar nyelven). hvg.hu, 2018. március 11. (Hozzáférés: 2019. április 16.)
- ↑ ENERGIAKLUB. energiaklub.hu. [2019. április 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. április 16.)
- ↑ Ltd (E3G), Third Generation Environmentalism: E3G — Third Generation Environmentalism | Action on climate and energy | E3G (angol nyelven). E3G | Third Generation Environmentalism. (Hozzáférés: 2019. április 16.)
- ↑ Kft, Webra International: The Visegrad Group: the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia | Köszöntjük! (magyar nyelven). www.visegradgroup.eu, 2006. szeptember 11. (Hozzáférés: 2019. április 16.)
- ↑ Women in Energy
Cikkek a közelmúltból: