Ugrás a tartalomhoz

Álszenteskedés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pallerti (vitalap | szerkesztései) 2020. március 28., 17:23-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2A02:8109:9E80:3338:9C3A:49E1:72A2:778D (vita) szerkesztéséről Turokaci szerkesztésére)

Álszenteskedésnek (hipokrita viselkedésnek vagy cselekedetnek) nevezzük azt a gyakorlatot, amikor valaki olyan hitről, hiedelemről, érzésekről vagy erényekről prédikál, amelyek belőle hiányoznak, vagy amelyek neki nincsenek.

Az álszenteskedéssel kapcsolatos a köpönyegforgatás, amikor valaki álszent módon mindig az uralkodó nézet képviselőihöz csatlakozik (sokszor ellentétes, vagy ellenséges nézetek közt váltva), kizárólag személyes előnyök szerzése céljából.

A latin hypocrisis, szerepjátszás, színlelés szóból, a görög hupokrisis, hupokrnesthai szavakból, szerepet játszani, színlelni: hupo-, hypo- + krnesthai, magyarázni, a krnein középső mód, megítélni, eldönteni; krei indo-európai gyökök között.

Az irodalom talán leghíresebb álszentje Molière Tartuffe-je.

Források