Vita:2019 a jogalkotásban

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Linkoman 4 évvel ezelőtt a(z) Forrásolás témában

Tájékoztatom az érdeklődő szerkesztőket, hogy Magyarországon a jogszabályok hivatalos forrása a Magyar Közlöny. Azért nem szerepelnek ennél részletesebb forrásmegjelölések, mert gyakran a jogszabály maga is feltünteti (pl. az 1/2019. (I. 5.) Korm. rendelet azt jelenti, hogy az adott rendelet a Magyar Közlöny 2019. január 5-i számában jelent meg. Bár a törvények hivatalos számozása nem utal a Magyar Közlönyre, a törvényeknél is könnyen azonosítható, hogy pl. a 2019. évi VIII. törvény a Magyar Közlöny melyik számában jelent meg.--Linkoman vita 2019. augusztus 26., 23:59 (CEST)Válasz

Tájékoztatlak, hogy a Wikipédiában van egy Tüntesd fel forrásaidat! című lap. Még ha viszonylag könnyű is kikövetkeztetni, hol lehet kikeresni, nem mindenki számára triviális. – balint36 🚌 buszmegálló 2019. augusztus 27., 23:24 (CEST)Válasz

Áthelyezett szöveg Linkoman vitalapjáról - a Balint36 által hivatkozott útmutatóban nincs arra szabály, ami alapján a forráskérő sablont erre a lapra kihelyezte[szerkesztés]

Forrásolás[szerkesztés]

Üdv! Az általad szerkesztett, létrehozott 2019 a jogalkotásban szócikk nem tartalmaz ellenőrizhető forrásokat. Arra kérlek, hogy tanulmányozd a → Tüntesd fel forrásaidat! útmutatót és annak megfelelően helyezd el a szócikkben a forrásokat, hiszen elsősorban megbízható enciklopédia építésére törekszünk, ezért fontos, hogy az információk megbízható forrásokkal alátámaszthatók és így ellenőrizhetőek legyenek. Köszönöm a figyelmed, további jó szerkesztést. – balint36 🚌 buszmegálló 2019. augusztus 27., 23:24 (CEST)Válasz

@Balint36: -- Szia! Nagyon kérlek, figyelmesebben olvad már el az útmutatót, amelyre hivatkozol.

Fenntartom, hogy eleget tesz a forrásolás általános követelményének, hogy az éves oldalon szerepel: valamennyi magyarországi jogszabály forrása a Magyar Közlöny.

Az Évek a jogalkotásban lapjai éves listák, amelyek évente több száz jogszabály címét tartalmazzák. Ezek közül valamennyinek a forrása a Magyar Közlöny. Ez éppen elég forrásmegjelölés. A jogszabály száma és címe + a Magyar Közlöny beírásával a Google-ban a jogszabály általában megtalálható. Állítom, hogy ahogy eddig is, évek óta, ellenőrizhető, hogy vajon ez-e az egyes jogszabályok címe.

A nincs forrás sablon feltüntetése helytelen. Nincs olyan kötelezettség előírva, hogy a magyar Wikipédiában minden egyes lista minden egyes adatának forrását az adott listában meg kellene jelölni. (Kivételesen kialakult ilyen gyakorlat az egy-egy évi halálozásoknál, de a festők listájától kezdve a bármi más listájáig nem tartalmaz tételenként külön-külön forráshivatkozást!)

Ettől teljesen függetlenül megjegyzem, hogy az általad felhívott útmutató semmiféle utalást nem tartalmaz arra, hogy milyen fajta bibliográfiai adatok alapján kell vagy célszerű egy-egy jogszabályra hivatkozni az egyes szócikkekben, ahol az adott jogszabály szövege a cikk szövegének a forrása. Ez jelenleg teljes mértékben hiányzik.

De, ismétlem, az Évek a jogalkotásban csak az egyes jogszabályok címeit tartalmazzák és egyáltalán nem biztos, hogy lesz majd olyan cikk, amely az adott jogszabályt tartalmilag feldolgozza.

Hasznos lenne, ha valaki kidolgozna javaslatokat az útmutatóból hiányzó, tehát jelenleg nem szabályozott kérdések megoldására.

És a 2019 a jogalkotásban lapra tévedésből kihelyezett forráskérő sablont pedig légy szíves, távolítsd el.--Linkoman vita 2019. augusztus 28., 00:18 (CEST)Válasz


 megjegyzés-- Balint36 szerköf: "remek, már csak a több millió bejegyzésből kell kikeresnie az olvasónak a megfelelő sorrást" (Nem az elírás miatt idézem, félreértés ne essék).

Balint36 valószínűleg nagyon félreért valamit. Miért probléma, hogy "több millió bejegyzésből kell kikeresnie az olvasónak" a forrást?

A Google természetesen több millió bejegyzésből kikeresi - a Magyar Közlönyben közzétett jogszabály címét - ellenőrizni itt csak a címeket kell, hiszen nem foglalkozik ez az oldal (és nem is fog soha) az egyes jogszabályok tartalmával. Vagyis a 253/2015. (XII. 8.) Korm. rendelet (fiktív adatok) ellenőrzése folyamán e kifejezés beírására megjelenik a Magyar Közlöny 2015. XII. 8-i számában közzétett 235-ös kormányrendelet - vagy sem, mert mondjuk a "XII. 3." a helyes dátum és nem 8-a.

Egyedül a törvények esetében látszik hasznosnak a jelenlegi adat valamely kiegészítése, bár a (fiktív) 1975. évi VIII. törvény beírásával a Google ugyanúgy megtalálja, mintha oda lenne írva a Magyar Közlöny száma is (pl. M.K. 18.).

Tehát a forráskérő sablon elhelyezése felesleges trollkodás.--Linkoman vita 2019. augusztus 28., 00:37 (CEST)Válasz

(Szerkesztési ütközés után) @Linkoman! Tudtommal nem zöldfülű szerkesztő vagy, már egy évtizede vagy járőr, nem várhatod el, hogy kedves a kedves olvasó ha forrást akar látni, akkor keressen magának a guglin. Valóban, nincs megírva, hogy minden egyes listaelemhez hozzá kell rendelni egy hivatkozást, de te még a minimális forrásolást sem teljesítetted. A cikkben forrásolás címszóval be van illesztve egy link, ami egy webáruházra irányít át, meg egy lap neve, oszt' hogy az utóbbiban hol keresse az ember, arra már jöjjön rá saját maga. Eléggé fordítva ülsz a lovon, rád is ugyanúgy vonatkoznak a Wikipédia szabályai, mint egy most regisztrált szerkesztőre, egyébként pont, hogy te vagy az, aki az útmutatókkal, irányelvekkel nincs tisztában. Pontosan tudom, hogy mi van a WP:FORR-ban, és ezek a rendeletek, törvények nem a közismert tényekbe tartoznak. Kérlek, hogy ne menj neki a falnak újra, olvasd el a WP:ELL, WP:FORR lapokat, mert úgy látom, muszáj lesz innen kezdeni! A forráskérő sablont pedig továbbra is fenntartom, amíg nem jön össze valami épkézláb forráshivatkozás. – balint36 🚌 buszmegálló 2019. augusztus 28., 00:43 (CEST)Válasz

Basszus, ütközés volt, nem láttam a másik üzenetet, ezért a gugli csak irónia volt. De mi a franc? Te most komolyan azzal mentegetőzöl, aki meg mégis kíváncsi a forrásokra, annak meg ott a Google, mert te egyet se voltál képes berakni??? És te mondod, hogy én trollkodom??? – balint36 🚌 buszmegálló 2019. augusztus 28., 00:46 (CEST)Válasz


 megjegyzés--Kérdezed: "Te most komolyan azzal mentegetőzöl, aki meg mégis kíváncsi a forrásokra, annak meg ott a Google, mert te egyet se voltál képes berakni???"

Igen. Komolyan gondolom, hogy maga a jogszabály címe olyan pontos keresőkérdést jelent, amivel az olvasó egyetlen mozdulattal megtalálja a választ. Csak nem gondolod, hogy pl. a 2011 a jogalkotásban című lapon szereplő 211 db törvénycím és 379 db kormányrendeletről kb. 600 link kerüljön bele a szócikkbe? Az "linkfarm" lenne! Akkor akár ezernyi linket meg kellene adni egy-egy listában. Nem ezért találtam ki az "Évek a jogalkotásban" kategóriát és nem ezért építgettem - jórészt magam - 151 év anyagát, hogy soronként meg legyen adva a forrás. Ilyen kötelezettség az útmutatóból nem olvasható ki. Az egész egy trükk, hogy a munkám elismerése helyett találja egy ürügyet arra, hogy összesablonozhasd az egészet.

Ezt a stílust, komolyan kérlek, azonnal felejtsd el. Ellenőrizni jogodban van, fölényeskedni viszont nincs.--Linkoman vita 2019. augusztus 28., 02:12 (CEST)Válasz