Tumorszupresszor

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést UltimateChance (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. június 28., 00:29-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Indokolatlan kiemelések visszaállítása. GTP-áz -> GTPáz (lásd itt: hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Kocsmafal_(nyelvi)/Archív158#Enzimek))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A tumorszupresszorok olyan gének vagy fehérjék, amelyek megakadályozzák a sejtek tumorsejtté alakulását. Leginkább a sejtciklus szabályozásban játszanak szerepet. Hibás működésük vagy hiányuk a sejtek mutációjához és kontrollálatlan osztódáshoz, daganathoz vezethet.

Tumorszupresszorok[szerkesztés]

p53[szerkesztés]

A p53 fehérje stressz, DNS-hibák, túlzott osztódási jel hatására halmozódik fel a sejtekben. Bejut a sejtmagba, itt transzkripciós faktorként működve serkenti a p21 fehérje termelődését, ami a ciklin-dependens kinázok gátlása által a sejtciklus leállítását okozza. Ezen kívül a p53 fehérje apoptózist beindító fehérjék termelését is elősegíti, ezzel elpusztítva a sejtet.

Retinoblasztóma[szerkesztés]

A retinoblasztóma (RB) fehérje az E2F fehérjét köti. Az E2F egy transzkripciós faktor, a sejtciklus G1/S átmenetéhez szükséges fehérjék szintézisét serkenti. Az RB inaktív állapotban tartja az E2F-et, amíg különböző ciklin-dependens kinázok nem foszforilálják. A többszörösen foszforilált RB fehérje szabadon engedi az E2F-et, így lehetővé téve a sejtciklus továbbhaladását.

NF-1[szerkesztés]

A neurofibromin-1 fehérje a növekedési faktorok és inzulin jelátvitele során aktiválódó Ras fehérje inaktivációját serkenti annak GTPáz aktivitásának serkentésével. Az NF-1 funkcióvesztésekor a Ras tovább aktív marad, így fokozottan fenntartja a sejtben a túlélési és osztódási jelet.

Jegyzetek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]