Tesztelhetőség

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Vépi (vitalap | szerkesztései) végezte 2018. február 21., 07:58-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (fordítás sablon a szerző alapján + javítgatás megkezdve)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A tesztelhetőség, az empirikus hipotézisre alkalmazható tulajdonság két komponensből áll:

  1. A logikai tulajdonság, amelyet különféleképpen kontingenciaként, meghiúsíthatóként vagy hamisíthatóként írnak le, ami azt jelenti, hogy a hipotézis ellenpéldái logikailag lehetségesek.
  2. Az ilyen ellenpéldák reprodukálható sorozatának megfigyelésen alapuló gyakorlati megvalósíthatósága, amennyiben léteznek.

Röviden: egy hipotézis tesztelhető, ha van valamennyi remény eldönteni, hogy igaz-e vagy hamis a valós tapasztalat. Az alkotó hipotézisek ezen tulajdonsága alapján dönthetünk arról, hogy az elmélet a tényleges tapasztalat adatai alapján támogatni lehet vagy elvetni. Ha hipotéziseket tesztelnek, az első eredmények is meggyőzőnek címkézhetők lehetnek.

Lásd még[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

  • Popper, Karl. The logic of scientific discovery, Reprint, London: Routledge (2008. május 9.) 

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Testability című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.