Szerelőlap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Weppigu (vitalap | szerkesztései) végezte 2019. április 14., 00:23-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Nyomtatott áramkör hivatkozásának javítása)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Szerelőlap

A szerelőlap egy áramköri lap, mely lehetővé teszi az áramkör prototípusának elkészítését. Fejlődéstörténeti szempontból a légszerelés utódja, de a nyomtatott huzalozású lemez közvetlen elődje.

Fejlődéstörténet[szerkesztés]

Fejlődéstörténet szempontból a légszerelés utódja, de a nyomtatott huzalozású lemez közvetlen elődje. Eleinte szöget vagy csavart ütöttek egy sima deszkába, később ezeket felváltották a csőszegecsek. Ezek voltak a forrasztási pontok. A modern szerelőlapok lyukacsosak, az alkatrészt forrasztás nélkül is tudják fogadni, de a csőszegecses lapok is tudnak banándugót fogadni vagy elektroncsövet.

Alkalmazása[szerkesztés]

Régi elektroncsöves rádiókban csőszegecses változatban használták. Modern változatát tesztáramkörök és prototípusok elkészítésére használják. Ezeket nem kell forrasztani.
A fizikaórákon használatos, banándugós modelltábla nem szerelőlap, mivel a kötéspontok nincsenek a laphoz masszívan rögzítve.

Commons:Category:Breadboard
A Wikimédia Commons tartalmaz Szerelőlap témájú médiaállományokat.