Ugrás a tartalomhoz

Stirling-ciklus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Pasztilla (vitalap | szerkesztései) végezte 2019. október 25., 19:45-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (hiperbola)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A Stirling-ciklus (Stirling-körfolyamat) a Robert Stirling által feltalált levegővel működő hőerőgépben lejátszódó ideális termodinamikai körfolyamat.

A körfolyamat általános jellemzője, hogy hőbevezetés révén a zárt rendszer belső energiája megnő, amit expanzióval hasznosítunk, majd a hulladék hőt elvonjuk, és visszavisszük a rendszert a kezdeti állapotba.

A Stirling-ciklus részei

[szerkesztés]
A Stirling-ciklus négy lépése a p-V-diagramon

Az ideális Stirling körfolyamat a következő részekből áll:

  1. izotermikus expanzió,
  2. állandó térfogatú (izochor) hűtési folyamat,
  3. izotermikus kompresszió,
  4. állandó térfogatú hőközlés.

Stirling-ciklus jellemzői

[szerkesztés]

A körfolyamat zárt rendszerben játszódik le, tehát a Stirling motornak a bezárt levegőt át kell vinnie egyszer a melegítő térbe, másodszor a hűtő térbe. Ugyanakkor az expanziós munkát is ki kell vennie a körfolyamatból. Ehhez egyszerűbb esetben egy térfogatkiszorító dugattyút, és egy expanziós-kompressziós dugattyút tartalmaz. A p-V diagramon a hőközlés és hűtés függőleges egyeneseket, az izotermák p*V=const hiperbolákat jelent. A Stirling-ciklus hatásfoka elméletileg a lehető legjobban megközelíti az ideális Carnot-ciklus hatásfokát, a gyakorlatban megvalósított motoroké elérheti a 40%-ot.

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]