Dnyána

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Milei.vencel (vitalap | szerkesztései) 2017. március 31., 08:14-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Új oldal, tartalma: „{{építés alatt}} A '''dzsnyána''', egyéb átírásokban '''dnyána''', '''gjána''' (szanszkrit: ज्ञान) jelentése tudás. Az Ind…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A dzsnyána, egyéb átírásokban dnyána, gjána (szanszkrit: ज्ञान) jelentése tudás. Az ind filozófiákban használják az igazi tudás jelölésére.

Indiában a fogalom eleinte gyakorlati tudást vagy jártasságot jelentett (pl. a harcosok vagy a földművesek készségeit). A fogalmat később kiterjesztették a spirituális tudás teljes körére, és a Brahman vagy Isten (Isvara) felé vezető út ismeretét is dzsnyánának nevezték. Szűkebb értelemben az a kognitív esemény, amelynek során létrejöhet a tudás.

A buddhisták szerint a gondolkodás és az észlelés nem lehet teljesen megbízható, mivel meghatározzák és eltorzítják az ember szubjektív beállítottságai: rokonszenv, ellenszenv, félelem, a vágy, a rosszakarat és a tévelygés. Ezért az igazi tudás csak az ártalmas szellemi és pszichológiai tényezők kiirtása révén jöhet létre.


Hivatkozások

  • Akadémiai Kiadó: Világvallások, 2009