Ugrás a tartalomhoz

Román keresztboltozat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Turokaci (vitalap | szerkesztései) végezte 2019. november 3., 12:31-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Visszavontam az utolsó  változtatást (2001:4C4D:1141:6A11:999A:D2BA:5F19:EA17), visszaállítva InternetArchiveBot szerkesztésére)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A román keresztboltozat a római keresztboltozat emelt záradékú középkori típusa. Borda nélkül és bordás változatban is előfordul. Legegyszerűbb fajtája a négyzetre szerkesztett boltozat, amelynek homlokívei egyenlők, és a gerincvonalak vagy a bordák derékszögben metszik egymást.

Szerkezete[szerkesztés]

Ha az alaprajz téglalap, akkor a rövidebb oldal homlokíve félkör, a hosszabb oldalé pedig egy lapos ív. Vízszintes vetületben a gerincvonal mindig egyenes. Ahhoz, hogy a boltozat mechanikailag és esztétikailag megfeleljen, az oldalak aránya legfeljebb 1,5 lehet. Keresztboltozat szabályos vagy szabálytalan sokszög fölé is szerkeszthető.

Építése[szerkesztés]

Először a mintaívet kell elkészíteni. Külön-külön mintaív kell a homlokíveknek és a vápaíveknek, a süveg viszont téglából már szabadkézbõl is kifalazható. A záradékpont alá támaszt helyeznek; erre támaszkodnak az egymást metsző mintaívek.

Külső hivatkozások[szerkesztés]